Ana sayfa KDTP Hakkında

KDTP Hakkında

Tarih

KDTP 1990 yılında kurulup 1999 yılında UNMIK’te kayıtlanmıştır. Partinin genel merkezi Prizren’de bulunmaktadır. KDTP Kosova Meclisi’nde Kosova Türk topluluğuna ayrılmış olan iki sandalyeye sahiptir.

Parti Yönetimi

Genel Başkan Fikrim DAMKA
16 Ekim 1972 tarihinde Prizren’de doğdu. İlköğrenimini Motrat Qiriazi İlkokulu’nda, orta öğrenimini Gjon Buzuku Lisesi’nde tamamladı. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nü kazandı. Savaştan hemen sonra 1999 yılında Prizren Ekonomi Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. 2002 yılında Kosova Türk Öğretmenler Derneği Başkanı olarak görev aldı. Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) önerisiyle 2005 yılında Kosova Nüfus Sayımı Komisyonu üyesi olarak atandı ve 2011 yılına kadar hizmet verdi. 2007 yılında yapılan seçimlerde KDTP Prizren Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 2009 yılından bu yana KDTP MYK üyeliği ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 2008 yılında Çevre ve Alan Planlama Bakanlığı danışmanlığına getirilen Damka, 2009 yılında Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Bakan Yardımcılığına atandı. 2010 yılında gerçekleştirilen genel seçimlerde ilk defa milletvekili olarak seçildi. 2014, 2017 ve 2019 yılında yapılan seçimlerde yeniden milletvekili olarak seçilen Damka, Kosova Meclisi’ndeki ilk döneminde Sağlık, Çalışma ve Sosyal Refah Komisyon Başkanlığı yaptı. İkinci döneminde Tarım, Ormancılık ve Kırsal Gelişim Komisyonu Başkanlığı yapan Damka, 2016 yılında Kosova Meclisi Başkan Vekili olarak seçildi. Son olarak, Bütçe ve Finans Komisyonu üyeliği görevinde yer aldı. Arnavutça, Sırpça ve İngilizce bilen Damka evli ve iki çocuk babasıdır.

Siyasi Temsil ve Çalışmalar

Parti hükümette çeşitli görevler üstlenmiştir. Bunlar, 2001-2004 süreci süresi içerisinde Kosova Meclisi Başkanlığı’nın bir yıllık üyesi, 2007-2011 Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve 2011 itibarıyla Kamu Yönetimi Bakanı pozisyonlarıdır.

İdeoloji

KDTP, temel olarak Türk topluluğunun benliğinin korunması için var olma hedefindedir. Kimliğin korunması, genelde Kosova’da Türk topluluğu eğitiminin, dilinin ve kültürünün korunmasına dayanmaktadır. Buna ek olarak, KDTP bakış açısı, Kosova’da var olan tüm topluluklar arasında hoşgörü esasına dayanan bir yaşamın sağlanması doğrultusunda çaba harcama yönündedir.

Şubeler

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin Kosova çapında yedi şubesi vardır. Bu şube merkezleri şunlardır: Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Vıçıtırın, Mitroviça ve Yanova.