Ana sayfa “KDTP” Kosova Demokratik Türk Partisi

“KDTP” Kosova Demokratik Türk Partisi

Tarih
KDTP 1990 yılında kurulup 1999 yılında UNMIK’te kayıtlanmıştır. Partinin genel merkezi Prizren’de bulunmaktadır. KDTP Kosova Meclisi’nde bir sandalye kazanmış ve Kosova Türk topluluğuna ayrılmış olan daha iki ek sandalyeye sahiptir. Ayrıca koalisyon anlaşmasıyla bir bakan ve üç bakan yardımcısı bulunmaktadır.

Parti Yönetimi
Genel Başkan
 1961 yılında Prizren’de doğan Mahir Yağcılar ulaştırma ve trafik mühendisidir. 1984 yılında Saraybosna Üniversitesi Ulaştırma ve Trafik Fakültesinden mezun oldu. Yağcılar, Kosova’nın ünlü ulaşım ve taşımacılık şirketi olan ‘Kosovatrans’ yönetim kadrosunda yer almıştır. 2000 yılının Nisan ayında, KDTP genel başkanı seçildi. Geçici Yönetim Konseyi üyesi olduğu gibi şu anda Kosova Kamu Yönetimi Bakanıdır.

Siyasi Temsil ve Çalışmalar
Parti hükümette çeşitli görevler üstlenmiştir. Bunlar, 2001-2004 süreci süresi içerisinde Kosova Meclisi Başkanlığı’nın bir yıllık üyesi, 2007-2011 Çevre ve Alan Planlama Bakanı ve 2011 itibarıyla Kamu Yönetimi Bakanı pozisyonlarıdır.

İdeoloji
KDTP, temel olarak Türk topluluğunun benliğinin korunması için var olma hedefindedir. Kimliğin korunması, genelde Kosova’da Türk topluluğu eğitiminin, dilinin ve kültürünün korunmasına dayanmaktadır. Buna ek olarak, KDTP bakış açısı, Kosova’da var olan tüm topluluklar arasında hoşgörü esasına dayanan bir yaşamın sağlanması doğrultusunda çaba harcama yönündedir.

Şubeler
Kosova Demokratik Türk Partisi’nin Kosova çapında yedi şubesi vardır. Bu şube merkezleri şunlardır: Prizren, Mamuşa, Priştine, Gilan, Vıçıtırın, Mitroviça ve Yanova.