Logo Loading

KDTP Hakkında

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin kurulma süreci, toplumumuzun siyasal ve hukuki hakların korunması ve geliştirilmesi için duyulan ihtiyaç ile başlamıştır. Siyasal alanda Kosova Türk halkının sesi ve güçlü bir temsilcisi olabilmek için siyasi arenaya dahil olmuş ve bu güne dek güçlü bir şekilde temsil edebilmeyi başarmıştır.

KDTP, Kosova Türk halkının yegane partisi ve tek siyasal temsilcisidir. Yıllar içinde farklı oluşumlar ile denemeler yapılmış ise de, nihayetinde Kosova Türk halkının güvendiği tek parti KDTP olmuştur. Kurulma sürecini halkın kendisinin icraatlarıyla açıklayabiliriz. Halkımız nasıl bir parti olsun demiş ise, bugünkü KDTP’de o iradenin ürünü olarak siyasal alanda yer almaktadır. Halkın kendisi tarafından kurulan ve örgütlenen bir parti de doğal olarak bir halk partisi olarak görülür. KDTP de tam olarak böyle bir partidir. Halkın düşüncesinin, mücadelesinin ve ideolojisinin bir tezahürüdür.

Partilerin kurulma amacı, mevcut devletin demokratik usullerle yönetiminin alınması veya yönetime ortak olmalarıdır. Ancak KDTP, bu amacın biraz dışında bir sebeple ortaya çıkmıştır. Evet, bu güne dek tüm hükümet yönetimlerinde yer almıştır, ancak, halkının çıkarlarının tespiti, gelişmesi ve korunması amacıyla, siyasal alanda Kosova Türk halkının güçlü sesi olmak için kurulmuş bir partidir.

Halkımızın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle, seçmenimizin inanç ve güvenini kazanarak bugüne kadar bakan, milletvekili, belediye başkanı, çok sayıda bakan yardımcısı ve belediye müdürü, belediye meclis üyesi, danışmanlar ve diğer siyasi görevlerde yer almış temsilcilerimiz, Kosova’da yaşayan Türk toplumuna hizmet etmiş, toplumsal hak ve çıkarlarımız için mücadele ederek çalışmalar sürdürmüştür.
Kosova Demokratik Türk Partisinin, Kosova Türk toplumu içindeki konumu, siyasetten sanata, ekonomiden eğitime, sağlıktan kültüre kadar, her alanda aldığı rol, etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilen faaliyetler büyük bir değer arz etmektedir.
Bilgi birikimi, halka karşı sorumluluk anlayışı, çalışmalarında ve kararlarında toplumsal menfaatin gözetilmesi ilkesi, eleştiriye ve yeni fikirlere her zaman açık olan yapısıyla bu günlere dek güçlenerek gelmiştir.

Partimizin, Kasım 2019’da gerçekleşen son olağan genel kurulunda, partinin kuruluşundan bu yana ilk defa bayrak değişimi yaşanarak, uzun zamandır genel başkanlık görevini yürüten Mahir Yağcılar yerine Fikrim Damka seçilmiştir.
Tek aday olan milletvekili Fikrim Damka, KDTP’ye yeni bir vizyon getirmekle beraber halkımız ve Türk toplumu için daha fazla ve profesyonel bir şeklide çalışılacağını vurgulayarak, milletle sadece seçim dönemlerinde değil, sürekli daha sık buluşmaların gerçekleşeceğini,kapıların hep açık olacağını, partinin daha kolay ulaşılabilir, yenilikçi ve şeffaf bir partiye dönüşeceğini belirtmiştir.

Tüzükte değişiklikler yapılacağını ve partiye yeni fikirlerle üstün tecrübenin bileşimiyle yeni bir soluk kazandıracağına dikkat çekerek, başarının birlikle geleceğini vurgulamıştır.

Böylelikle yeni genel başkan Fikrim DAMKA ile KDTP’de yeni dönem başlamıştır.

Genel Başkanımız Fikrim Damka’nın öncülüğünde, partimiz var oldukça ve geleceğe dönük politikalarını inşa etmeye devam ettikçe, halkımız için huzurlu ve kazançlı zamanlara müşahit olacağımıza, fikrimiz bir oldukça yüksek hedefleri amaçlayıp, kutlu davamızın yolunda yürüyeceğimize inancımız tamdır.