Logo Loading

23 Nisan “Kosova Türklerin Milli Bayramı”

23 Nisan “Kosova Türklerin Milli Bayramı”

Kosova’nın uzun yıllar verdiği mücadeleler ardından 17 Şubat 2008 tarihinde bağımsızlık ilanıyla ülkemizde yeni bir sayfa açılmıştır. Yeni kurulan çok uluslu Kosova Cumhuriyeti’nin bu özelliklerinin korunması adına, bir ilke daha imza atılarak, demokratik Kosova Anayasası kabul edilmiştir. Anayasa kabulüyle, devlet yönetiminde yeni bir düzen kurulmuştur. Bu yeni düzenin kurulması aşamasında siyasi temsilcilerimiz aktif rol alarak, Kosova Türklerine olduğu gibi Kosova’da yaşayan tüm topluluklara Avrupa standartları düzeyinde hakların verilmesine ön ayak olmuşlardır.

Anayasanın garanti altına almış olduğu topluluk hakları çerçevesinde, Kosova Resmi Tatiller Yasası uyarınca Kosova’da yaşayan bütün topluluklara kendi Milli Bayramları tarihini seçme ve kutlama hakkı tanınmıştır. Dolayısıyla 23 Nisan günü Kosovalı Türk liderlerin etkin çalışmaları neticesinde, Kosova Türklerin Milli Bayramı olarak kabul edilmiş ve 2009 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak kutlanmaktadır. Bu günün ayrı bir önemi de Türkiye Cumhuriyeti’nde 23 Nisanın Ulusal Egemenlik günü ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor olmasında yatmaktadır. Ortak 23 Nisan tarihi, Kosova Türkleri ile Türkiye’yi birbirine daha da yakınlaştıran bir gün olmuştur.

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının her yıl zengin programlarla kutlanması, varlığımızın açık bir kanıtıdır. Her zaman Kosova’nın yapıcı unsurunu oluşturan biz Kosovalı Türkler, bu bayram kutlamalarıyla kimliğimizi, dilimizi, kültürümüzü, sanatımızı, eğitimimizi korumaya ve geleceğe taşımaya kararlı olduğumuzun bir beyanıdır. Kutlamalar çerçevesinde Kosova Türklerinin sesi olan Milli Bayramımız her yıl gerçekleşen etkinliklerle gelecek nesillere bir emanet ve miras olarak aktarılmaktadır. Yaptığımız siyasi çalışmalar, ürettiğimiz sanat, edebiyat ve toplumsal eserler bu topraklarda var olduğumuzun açık bir kanıtı olduğu gibi tarihe not düşen önemli bir detayın göstergesidir.

Kutlamalar Kosova Türkleri için olduğu gibi tüm Türk Dünyası için de büyük bir önem arz etmektedir. Türk Dünyası’nın bir araya gelmesi için anlamlı bir neden olmakla birlikte takvimlerde önemli günler arasına girmesi açısından da önem arz etmektedir.

Bayram toplulukları, aileleri bir araya getiren sevinç günleridir. Milli günümüzü gelin hep beraber, büyük bir aile olarak kutlayalım ve geleceğe emanet olarak taşıyalım.

Bayramımız kutlu, birliğimiz daim olsun…

Mahir YAĞCILAR
23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı
Tertipleme Kurulu Başkanı