Logo Loading

23 Nisan Merkezi Töreninde Kardeşlik ve Birlik Mesajları

23 Nisan Merkezi Töreninde Kardeşlik ve  Birlik Mesajları

daha fazla fotoğraf için tıklayın…

Kosovalı Türkler, iki gündür süren yoğun etkinliklerden sonra 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı kutlamalarını dün akşam Prizren’de kalabalık bir katılımla merkezi törenile taçlandırıldı.

Kosova ve Türkiye Milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende bayram havası vardı. İki gündür Kosova ziyaretinde bulunan Türkiye Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve TBMM milletvekillerinden oluşan heyet yanı sıra törene Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Sağlık Bakanı Ferid Agani, Altyapı Bakanı Fehmi Mujota, çok sayıda Kosova milletvekili ve bakan yardımcıları, T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Prizren Belediye Başkanı Ramadan Muja, TİKA Başkanı Serdar Çam, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Zorlu Topaloğlu ve çok sayıda üst düzey görevli katıldı.

Hazır bulunanları ilk olarak 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı Tertipleme Kurulu Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, selamladı.

Kosovalı Türkler ve Türkiye için 23 Nisan tarihinin önemine vurgu yapan Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı mahir Yağcılar, bu günün Kosova ile Türkiye arasındaki dostluğu daha da pekiştirdiğini vurguladı.

Kosova’nın yapıcı unsurunu oluşturan Kosovalı Türklerin bu bayram kutlamalarıyla kimliğini, dilini, kültürünü, sanatını, eğitimini korumaya ve geleceğe taşımaya kararlı olduğunu belirten Yağcılar, “Bizler Kosova Türk Toplumunun temsilcileri toplumsal hak ve çıkarlarımızın korunması için üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz ve her zaman da getirmeye hazırız. Bunları gerçekleştirmek için hem kapasitemiz hem de eğitilmiş kadromuz vardır. Toplumuzu daha iyi yerlere ulaştırmaya bizim için bir görev, bir gurur ve bir şereftir.” dedi.

Mahir Yağcılar konuşmasının devamında güncel gelişmelere de değindi. Yağcılar konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi:
“Bugünlerde önümüzde çözümü bekleyen önemli konular bulunmaktadır. EULEX misyonunun devamı ve Özel Mahkemenin kurulması bir yandan, Kosova Silahlı Güçleri’nin kurulması ve Meclis Seçimlerinin gerçekleşmesi diğer yandan, Kosova’nın geleceğini yönlendirebileceği anlamında çok önemli olayları bulunmaktadır. Kosova Türk Toplumu olarak her zaman ve her dönem Kosova’nın kalkınması ve demokratikleşmesini, Bağımsızlık sürecini olduğu gibi, Denetimli bağımsızlığının sona ermesini desteklemişizdir. Bugün de, Kosovalı Türkler olarak Kosova’nın kalkınmış, daha güçlü olmasını, Kosova’nın Avrupa Birliği ailesinde yer almasını var gücümüzle desteklemekteyiz. EULEX Misyonunun devam etmesi ve özellikle Özel Mahkeme’nin kurulması konusunda, devletimizin çıkarlarını gözününe alınmasından yanayız. Bu konu üzere tutumumuzu açık söyledik, izninizle bu kürsüden bir daha tekrarlamak istiyorum: bu konuda karar almanın en büyük yükünü mecliste yer alan büyük partilerin üyelerine düşmektedir ve devlet çıkarları yönünde davranmalarını beklemekteyiz. Eğer ki bu konuda bizden bir ey istenilirse, bizler ancak yükü hafifletebiliriz.
Her devletin olduğu gibi Kosova’nın da ordu ve silahlı Kuvvetlerine ihtiyacı vardır. Bu konuda da ayrı bir tavrımız olamaz. Bizim tek beklentimiz şudur: madem ki bu konu Anayasa’daki hükümlerin değişikliğini arz etmektedir, aynı konuda iktidar ve muhalefet, yani tüm parlamenter partiler arasında daha ciddi istişarelerin yapılmasını beklemekteyiz. Mecliste yer alan topluluk milletvekillerin de beklentileri ve ortaya koydukları önerilerinin varolduğunda, aynı hassasiyetle bu önerilere değer verilmesiyle konuşulması ve görüşülmesi, genel tutumumuz ve ana prensibimizdir. Başka sözle önemli devlet konularında parlamento ve hükümet bünyesinde daha iyi koordinasyon ve bilgilendirmelerin yapılmasının beklentisindeyiz. Diyalog kültürü ve geleneğinin, karşılıklı ve eşit uygulanmasını arzulamaktayız. Bu anlamda bizim de ortaya koyduğumuz önerilerin ele alınması, tartışılması ve samimi değerlendirmesini görmek istiyoruz. Yedek sandalyeler konusunda üst düzey devlet kurumları ve meclis partilerinin bu konuyla daha analitik ve yapıcı davranmalarını beklemekteyiz. Bu vesileyle Seçim Yasası konusunda desteğimizin olduğunu ve seçimlere her zaman hazır olduğumuzu bildirmek isterim. Seçimlerin iyi örgütlenmesini ve yüksek demokratik kurallar ve standartlar ürünü olarak yeni ve tartışılmaz devlet kurumlarının meşrulaştırmasını arz etmekteyiz.”

Kosova Başbakanı Thaçi’yi temsilen törene katılan Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj konuşmasına Türkçe “İyi akşamlar” selamlamasıyla başladı.

Hazır bulunanları selamladıktan sonra Enver Hoxhaj diğerleri arasında şöyle dedi:
“ 23 Nisan günün sadece Kosovalı Türkler için değil, tüm Kosova için önemli bir gündür. Tıpkı bu akşam olduğu gibi, tüm tarih boyunca Kosovalı Türklerle beraberdik. Kosova’daki Türk topluluğu, hem bağımsızlık sürecinde hem de sonrasında her zaman Kosova’nın destekçisi olmuştur. Kosova’daki Türk topluluğu, sadece geçmişten gelen bağlar nedeniyle değil, sahip oldukları değerler nedeniyle de bizler için çok önemlidir.”
Kosova’yı ilk tanıyan ülke Türkiye olduğunu bir kez daha hatırlatan Hoxhaj, ikili ilişkilerin her geçen gün artarak geliştiğine dikkati çekti.

Kosovalı Türklerin bayramını içtenlikle kutlayan Bakan Hoxhaj konuşmasını Türkçe tamamlamaya da ihmal etmedi ve “Kosova’ya her zaman inandığınız için size teşekkür ederiz” dedi.

T.C Başbakan Yardımcısı İşler de törende yaptığı konuşmada TBMM’nin kuruluşunun 94. yıl dönümünün ve Kosovalı Türklerin milli bayramının birlikte kutlandığı bu anlamlı günde, Kosova’da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

“Türkiye ile Kosova arasındaki beşeri bağlar, iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü rolü oynamakta, Kosova’nın siyasi, ekonomik ve kültürel hayatına olumlu katkılarda bulunmaktadır. Kosova’nın Türk halkının kalbinde müstesna bir yeri vardır. Kosova ile ilişkilerimiz, her türlü siyasi yaklaşımın ötesinde, gücünü ortak tarih ve kültürel geçmişimizden alan köklü kardeşlik ve dostluk bağlarına dayanmaktadır.”

Kosova hükümetinin, Sırbistan hükümeti ile yürüttüğü diyalog sürecindeki çabalarını ve Kosova’nın komşularıyla iyi ve dostane ilişkiler kurma yönündeki tutumunu desteklediklerini dile getiren İşler, Türkiye olarak, Kosova’nın gelecek dönemde de daha fazla ülke tarafından tanınması hususunda her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de “Kosova ile ilişkilerimiz, her türlü siyasi yaklaşımın ötesinde, gücünü ortak tarih ve kültürel geçmişimizden alan köklü kardeşlik ve dostluk bağlarına dayanmaktadır” diye belirtti.

İşler, Kosova’daki Türklerin haklarının korunması için gösterdikleri çabadan dolayı Kosova Başbakanı Hashim Thaçi başta olmak üzere tüm Kosova makamlarına teşekkür etti.

Yapılan konuşmalardan sonra artık gelenek halini alan 23 Nisan pasta kesimi de alkışlar içinde gerçekleşti.

Gecenin devamında TRT sanatçıları konseri ve akabinde de kokteyl 23 Nisan Kosova Türleri Bayramı kutlamasına coşku kattı.

daha fazla fotoğraf için tıklayın…