Logo Loading

6+ Parlamenter Grubu Kosova Noterliğine ait Yasa Taslağını görüştü.

6+ Parlamenter Grubu Kosova Noterliğine ait Yasa Taslağını görüştü.

6+ Parlamenter grubu Kosova noterliğine ait yasa taslağını görüştü. Görüşmeler esnasında KDTP Genel Başkanı ve Kosova Meclisi Başkan Vekili Mahir Yağcılar yaptığı konuşmada düşüncelerini özgün bir şekilde dile getirdi.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar: “Grup olarak bu yasanın kabul edilmesiyle; mahkeme çalışmalarının daha verimli olacağına ve çalışmalarının daha etkili olmasına yardımcı olacağı konusunda inancımız var. Ayrıca bu yasanın vatandaşlara hukuki ve adli yardım sağlayıp, katkı sunacağına inanıyoruz. Bundan dolayı Adalet Bakanlığı tarafından bu Yasanın hazırlanma girişiminde olmasını tebrik ediyoruz.

Prensipte; Çalışma grubunda Türk veya Boşnak topluluğundan hiçbir üyemiz bulunmadığından dolayı, yasayı hazırlayan komisyon yapısına uyarıda bulunacağız.

Yasa taslağında, diller konusunda ki 35 madde üstüne de uyarımız olacak. Düşüncemize göre bu maddede, diller yasasına ve UNMIK 25/2006 yönetmenliğine uyumlu olarak, Türk ve Boşnak dillerinin de yer alması da gerekiyor.

Prensipte: Yasa taslığında bazı maddelerin gereksiz ve uzun olduğunu da düşünüyoruz.

Grup olarak Yasa önergesini kabul ediyor ve Meclis Komisyonlarında bu yasanın nihai ve uygun şeklini alacağına inanıyoruz.” dedi.