Logo Loading

6+ Parlamenter Gurubu Başkan Fatmir Seydiju ile Görüştü

6+ Parlamenter Gurubu Başkan Fatmir Seydiju ile Görüştü

06 Şubat 2007 tarihinde 6+ Parlamenter Grubu yöneticileri Cezair Murati ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu ile görüşmelerini gerçekleştirdiler.

Görüşmenin ana konusu Kosova’da ki mevcut gelişmeler, siyasi durum ve özellikle Başkan Ahtisari’nin sunduğu Paket önerisi değerlendirmesiydi.

Görüşmede her iki taraf , 6+ PG’nun geçen dönem içinde Kosova Parlamentosu, Hükümet ve müzakere sürecinde etkin, yapıcı ve istikrarlı grup olduğu konusunda ortak düşüncesi esti. Ancak geçen dönem içerisinde diğer koalisyon ortaklarının tarafından bazı durumlar ve kararlarda ihmal edildiği de belirtildi. Bunlara gelecek dönemde dikkat edileceği, Kosova Başkanı tarafından belirtildi.

Ahtisari Paket önerisi Kosova’nın genel için iyi bir fırsat olarak değerlendirildi. Ancak 6+ PG temsilcileri tarafından, evrakta ki dillerin kullanımıyla ilgili ve anadilde eğitimle ilgili hakların iyi çözümlenmediği vurgulandı, hatta bazı bölümlerin şimdiki durumdan daha düşük bile olduğu belirtildi. Temsilciler tarafından bu yanlışların düzeltilmesinde Müzakere Ekibi yer alması istenildi.

Sunulan diğer uyarılardan sonra, bu dönem Kosova ve onun vatandaşları için tarihi bir dönem olarak nitelendirildi. Kosova’nın geleceğini düşünerek bu dönemde herkesin Kosova vatandaşları ve topluluklar temsilcileri çıkarı adına daha yüksek bir sorumlulukla ve aktif bir biçimde çalışmaların devam etmesine ihtiyaç duyulduğu ortaklaşa vurgulandı.