Logo Loading

ABD Priştine Ofisi Şefi Tina Kaidanova 6+ Grubunun Konuğu Oldu

ABD Priştine Ofisi Şefi Tina Kaidanova  6+ Grubunun  Konuğu  Oldu

ABD Priştine ofisi şefi Tina Kaidanova Prizren’de Kosova Meclisinin 6 + Meclis Gurubunun konuğu oldu.

ABD Priştine ofisi şefi Tina Kaidanova: “Kosova’nın nihai statü belirlenmesinden sonra da azınlıkta olan toplulukların; dil, eğitim, kültür gibi haklarının korunması ve yeni hakların kazanılması için daha geniş imkanların yaratılmasına önem verileceğini söyledi.ayrıca etnik toplulukların ileride de Kosova enstitülerine aktif bir şekilde katılarak mücadele etmelerine destek olacaklarını bildirirken; yeni oluşum döneminde huzurlu bir ortamın oluşması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.”

Bu görüşmeye katılan KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar gelecek dönemde ön sırada Kosova nihai statüsünün belirlenmesi, Anayasa ve Seçim Kanunlarının olacağını belirterek bunları hazırlayacak olan komisyonlarda Türk ve Boşnak topluluğu temsilcilerinin de bulunması gerektiğini ifade etti. Bu kararın çoğunlukta olan topluluk tarafından kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Bu konular hakkındaki gelişmeler Topluluklar Danışma Kurulu tarafından değil toplukların temsilcilerine görev verilerek haberdar edilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Demokratik Boşnak Partisi Genel Başkanı Cezair Murati Amerikan ofisinin şimdiye kadarki desteklerine teşekkür ederek, ileride de nihai statünün belirlenmesinden sonra desteklerinin devamının gelmesini diledi. Azınlıklıkta olan topluluk bireylerinin bu topraklarda kalması ve ademi merkezcilik sürecinde Boşnak Topluluğunun da bu kapsanmada olmasının gerekliliğini vurguladı.

İki saatten çok süren görüşmede Sağlık Bakanı Sadik İdrizi, Kültür Bakan Vekili Ergin Köroğlu, Aadalet Bakan Vekili Altay Suroy, Mamuşa Belediye Başkanı Arif Bütüç, Prizren Belediye Başkan Vekili Ercan Şpat, Çerim Kurteşi ve Boşnak Milletvekili Şpresa Murati Kosova’nın nihai statü sonrası dönemden beklentilerini dile getirdiler.

ABD Kosova Eşgüdüm Ofis şefi Tina Kaidanova; görüşmenin çok faydalı olduğunu ve çalışma toplantısını örgütleyen 6 + grubuna teşekkür ederek yakın bir dönemde Mamuşa Belediyesini ve Reçana bölgesini ziyaret edeceğini de bildirdi.