Logo Loading

Açık Öğretim Balkanlara Yönelik Önemli Bir Hizmet

Açık Öğretim Balkanlara Yönelik Önemli Bir Hizmet

Anadolu Üniversitesi Kosova Programlarının yeni dönem çalışmalarını incelemek ve yeni irtibat bürosunun tefrişini yapmak üzere Kosovaya’a gelen Anadolu Üniversitesi Heyeti, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ı makamında ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları Koordinatörü Dr. Ahmet Atilla Doğan, Açıköğretim Araştırmaları Merkezi Başkanı Avukat Mesrur Derman Kanal ve Anadolu Üniversitesi Kosova Temsilcisi Esen Spahi Kovaç’dan oluşan heyeti kabulünde konuşan Bakan Yağcılar Anadolu Üniversitesi’nin Kosova’daki eğitim ve öğretim hizmetlerini yakından takip ettiğini ifade ederek, özetle ‘’Eskişehir ziyaretlerimde gördüğüm gibi Üniversiteniz hizmette Türkiye sınırlarını aşarak önemli bir farklılık göstermektedir.’’ dedi.

Anadolu Üniversitesi Heyeti adına konuşan Dr. A.Atilla Doğan, Bakan’ın kabulünden duydukları memnuniyeti ifade ederek, ‘’ Kosova toplumuna hizmet için bulunuyoruz, Bizim görev alanımız eğitim, öğretimdir. Görev alanımıza giren bu konuda elimizden geleni, çağdaş teknolojnin tüm imkanlarını kullanarak sunmaktayız. Açık öğretim hizmetimiz, fırsat maliyetini ortadan kaldıran herkese her yaşta öğretim imkanı sunan bir uygulamadır. Kosava ve Makedonya’da ikinci hizmet yılımız. Bu hizmetimizi Balkan coğrafyasının türkçe bilen nüfusuna sunmaktayız. Böylelikle bu bölgelerde yerleşik öğrencilerimiz sınavlara katılmak için Türkiye’ye gitmek zorunda kalmamaktadır. Bu hem zaman hem de maliyet konusunda Balkanlara yönelik önemli bir hizmettir’’ dedi.

Dr. Doğan; Kosova’daki kamu üniveriteleri ile işbirliklerinin artarak devam ettiğini belirterek, açık öğretim yoluyla açılan hizmet kapısının bilim, sanat ve kültür hizmetleri ile sürdüğünü ifade etti.

Kosova temsilcisi Esen Spahi Kovaç ise yeni dönem başvurularının devam ettiğini belirterek; Dış Ticaret, Turizm, Halkla İlişkiler, İlahiyat, İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Türk Dili ve Sosyoloji gibi programlarından birinde öğretim görmek isteyenlerin 29 Ağustos’da kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini ifade etti. Kovaç ayrıca bu yıl Kosova’ya komşu ülkelerden de önemli sayıda başvuru geldiğini sözlerine ekledi.