Logo Loading

Adalet Partisi (PD) Tebrik Ziyaretinde Bulundu

Adalet Partisi (PD) Genel Başkanı Ferit Agani öncülüğünde Merkez Yönetim ve Şube Yönetimiyle 20 Ağustos Cuma akşamı Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Yönetim kuruluna tebrik ziyaretinde bulunmuştur.

KDTP Şube Başkanı Cemil Luma, Genel Başkan Mahir Yağcılar ve Yönetim Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu görüşmede Kosova’da cereyan eden güncel gelişmler ve geleceğe yönelik her iki parti arasında işbirliği ele alınmıştır.

Adalet Divanının Kosova’nın bağımsızlığı yönünde almış olduğu pozitif kararın selamlandığı görüşmede, bu süreçten sonra yeni tanımaların getireceği istikrar ortamına dikkat çekilmiştir. Kosova’nın geleceğinin ekonomik kalkınmadan geçtiğinin vurgulandığı görüşmede özellikle Türk sermeyesinin bu süreçte önemli roller oynayabileceği üzerinde durulmuştur. Türkiye’nin Kosova’nın önemli bir dostu ve müttefiki olduğunu ifade eden her iki parti yetkilileri, bundan dolayı yerel ve merkezi çapta Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olunması gerektiği fikri benimsenmiştir.

Kosova Demokratik Türk Partisi ve Adalet Partisinin Kosova için oynadığı rolün altını çizildiği görüşmede, bu rolün daha büyük etkiye ulaşılabilmesi için her iki partinin beraberce hareket etmesi gerekliliğine işaret edilmiştir. Görüşmede, her iki partinin amacının Kosova’nın demokratik ve ekonomik refaha ulaşması olduğu belirtilirken, bunun için geçmişte KDTP ile PD arasında var olan ortak hareket etme paydasının bu süreçte de devam etmesi açık bir sesle ifade edilmiştir. Bu birlikte hareket etmenin en önemli öreneğinin Prizren Belediyesinde yapılabileceğinin altı çizilerek, Prizren ve Prizrenlilerin bu süreçte sesine kulak vererek, mecli ve belediye yönetimde halkın sesi olunması gerektiği fikri benimsenmiştir.

Görüşmenin sonunda Kosova ve özellike de Prizren’de ortak hareket etme konusunda her iki parti yetkililerinin daha sık bir şekilde bir araya gelmesi gerektiği belirtilmiştir.

Kosova Demokratik Türk Partisi
Prizren Şube Başkanlığı