Logo Loading

AGİT Tarafından Düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantısına Azınlıklar Temsilcisi Olarak KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar Katıldı

20-22 Temmuz tarihinde Makedonya’nın Üsküp şehrinde OSBE tarafından yuvarlak masa toplantısı düzenlenecektir. Seminere Kosova’nın yanı sıra Avrupa ve Amerika Bileşik Devletlerinden profesyonel katılımcılar yerlerini alacaktır.

Katılımcılar arasında: Kosova OSCE Başkanı Werner Wnendt, Kosova Meclis Başkanı Kol Berişa, Slovenya eski Başkanı Milan Kuçan, Avrupa liberal demokratik reform parti başkanı Annemie Neyts yer alacaklardır.

Ayrıca Azınlıkların temsilcisi olarak; Kosova Demokratik Türk Partisi’nden KDTP Genel Başkanı ve Milletvekili Mahir Yağcılar, Kültür ve Spor Bakan Vekili Ergin Köroğlu, Adalet Bakan vekili Altay Suroy yerlerini alacaklardır.

Seminerde başlıca konu Kosova’nın gelecekteki statüsüyle ayrıca Kosova’nın şartlarıyla ilgili olacak. Kosova’nın gelecekte ki şartlarının demokratik olarak temel atması gerekliliği, İnsan Hakları ve Azınlık hakları konusu ele alınacaktır.

Yapılacak olan seanslarda farklı konular ele alınacaktır. Yurt dışından gelen konuşmacılar ise; seçimlerin temel sebep ve sonuçları hakkında konuşma yapacaklardır.

Seansın konuları: Politika sistemi, İnsan Hakları, Azınlık Hakları, Yasalar ve ammanların şartları olacaktır.