Logo Loading

Anadolu Üniversitesi’nden Engelli Eğitimi Konusunda Kosova’ya Destek

Anadolu Üniversitesi’nden Engelli Eğitimi Konusunda Kosova’ya Destek

Eskişehir Anadolu Üniversitesi heyeti Kosova’ya düzenlediği ikinci ziyaretinde Eğitim Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde Kosovada engellilerin eğitimi konusunda düzenlenecek çalıştaya katılacak. Çalıştay öncesi heyet bugün Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’ı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Araştırma ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Ender Süvacı başkanlığında enstitü müdürleri ve bölüm başkanlarından oluşan heyet Bakan Yağcılar’a proje konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Yaklaşık bir saat süren görüşmede Anadolu üniversitesinin özel eğitim alanında kosovaya sunabileceği yardımlar ile ilgili görüş alışverişi yapıldı.

Görüşmenin ardından Kosovaport’a açıklama yapan Bakan Yağcılar, hem eğitim hem de diğer alanlarda iki ülke arasında ki ilişkilerin ileriye taşınması konusunu görstüklerini belirtti.

“Bir ay önce Anadolu Üniversitesi Rektörü’nün gelmesiyle birlikte somut adımlar atılmaya başlandı. Eğitim Bakanlığı ile birlikte düzenlenecek olan Çalıştay sonucu özel eğitim konusunda ileride neler yapılabileceğini göreceğiz” diyen Yağcılar, hem bakanlık olarak hem de parti olarak eğitim alanındaki çalışmaları her zaman destekleyeceklerini vurguladı.

Rektör Yardımcısı Süvacı ise, ziyaretin geçen haftalarda Anadolu Üniversitesi Rektörü ile Priştine Üniversitesi Rektörü arasında imzalanan protokol anlaşmasının ikinci adımı olduğuna vurgu yaptı.

Süvacı, “ilk yapılan protokol iyi niyet anlaşmasıydı, şimdi ise daha somut adımlar atarak belli alanları belirleyip harekete geçmek istiyoruz. Özel eğitim konusunda uzman 10 kişilik bir heyetle geldik. Yarın yapılacak çalıştay ile ne tür işbirlikleri yapılabilir, ne tür ihtiyaçlar var, onalri tespit edeceğiz. Ondan sonra bunları şekillendirerek, Eğitim Bakanlığı ve Priştine Üniversitesi ile Kosova veya Priştine için nasıl bir programın uygun olacağına karar vereceğiz. Bu işbirliğini iyi niyet anlaşmasından daha ileriye götürüp, ülkedeki eğitim seviyesini arttırıcı yönde pozitif bir etki yaratması için gayret gösterceğiz” ifadelerini kullandı.

Yarın Eğitim Bakanı Rame Buja ve Türkiyenin Kosova büyükelçisi Songül Ozanın açılış konuşmalarını yapacakları çalıştayda, heyet üyeleri anadolu üniversitesi bünyesinde engelli çocuklara eğitim veren enstitülerin tanıtımını yapacaklar.