Logo Loading

Arnavutluk Bakanı Mustafay’ın Kosova Ziyareti

Arnavutluk Bakanı Mustafay’ın Kosova Ziyareti

Kosova Resmi ziyaret esnasında Arnavutluk Dışişler Bakanı Besnik Mustafay ve heyeti, KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar ile görüştü. Görüşme Kosova Meclisi binasında gerçekleştirildi.

Görüşmede KDTP Genel Başkan tarafından Türk Topluluğunun durumuyla ilgili bilgiler verildikten sonra, Kosova statü ve güncel gelişmeleri konusunda da değerlendirmelerde bulunuldu.

Kosova’nın tarihi ve önemli bir dönemden geçtiğini hatırlatarak, KDTP Kosova Meclisinde kilit bir noktada olduğunu, KDTP’nin her zaman sorunun değil aksine çözümün bir parçası olmak istediğini bildirdi. Bu çerçevede Kosova’nın demokratrik ve çokuluslu devlet olması yolunda gereken desteği verdiğini ve desteklerinin devam edeceğini de ifade etti. Ayrıca Türk toplumunun hak ve çıkarlarının koruyucusu olduğunu ve daima savunacağını bildirdi.

Gelecekteki Müzakereler sürecinde Kosova enstütü ve Müzakere ekibinden daha aktif rol verilmesi, tüm topluluklara gereken saygıların sunulması talebinde bulunan Genel Başkan, yeni Anayasa ve seçim kanunlarının yazılmasında Türk Toplum temsilcilerine de yer sağlanılması ve önerilerinin alınması isteminde bulundu.

Bu anlamda Arnavutluk Bakanının tüm toplum temsilcileriyle görüşmesi Uluslarası ve Kosova liderlerine açık mesaj vererek, kendisine bu görüşme fırsatı için teşekkürlerini de sundu. Gelecekte de Arnavutluk hükümetinin, Kosova ve Kosova’da ki tüm toplumlara her tür destekte bulunmalarını ve bu desteklerin sürdürülmesini de istedi.

Bakan Mustafay, bu görüşmeden memnun olduğunu ve Arnavutluk hükümetinin, Kosova’nın demokratik ve çokuluslu bir devlet olması için desteklerini sunduklarını da bildirdi. Kosova’da kalıcı istikrarın sağlanılması için bu süreç içerisinde ve karar alınmalarda tüm toplumların yeri ve sözü olmalarının gerekeliliği olduğunu da ifade etti. Tüm toplumların eşit sayılmaları ve eşit katılımlarının sağlanmasının kaçınılmaz olduğunu, bağımsızlığında daha fazla yetki getirdiği gibi daha fazla sorumlulukta getireceğini söyledi. Ayrıca topluluk hak ve çıkarları, yeni Anayasasayla garanti edilmeli ve bu Anayasanın hazırlanmasında her tarafın eşit katılımı sağlayıp bu konuda da desteklerini sunacaklarını bildirdi.

Bakan Mustafay: “Kosova’nın tam anlamda demokratik ve çok uluslu bir devlet olacağına inandığını söylerken, tüm toplumların temsilcileri için enstütü ve kamu kuruluşlarında gereken yerin ve sayıların sağlanacağına da inandığını söyledi. Ayrıca bu dönemde tüm Kosova’lıların üstün birlik ve beraberlik için de olmaları gerektiğini de ifade etti.”