Logo Loading

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılarla Görüştü

Üç günlük Kosova ziyareti çerçevesinde Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, dün azınlık toplulukları liderleriyle bir araya geldi. Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın da katıldığı görüşmede, Sali Berişa; Kosova da yaşayan azınlık topluluklarının haklarını kazanmasında gönüllü avukat olacağını sözleriyle ifade etti.

UNMİK binasında gerçekleşen görüşmede Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile Kosova’da ki genel durum ve toplulukların yeri ve öneminden konuşuldu.

KDTP Genel Başkanı Sn. Mahir Yağcılar Kosova’da ki gelişmelerden ve bu çerçevede Türk toplumunun beklentilerinden Arnavutluk Başbakanını bilgilendirirken, Türk toplumunun yapıcı tavrıyla Kosova’yı demokratikleşme ve bağımsızlık yolunda desteklediğini belirtti.

Kosova’nın nihai statüsünün çözümlenmesiyle birlikte Türk topluluğunun da dil, eğitim, kültür ve istihdam sorunlarının çözümlenmesini beklediğini de sözleriyle ifade etti.

Ayrıca KDTP Genel Başkanı Sn. Mahir Yağcılar, Arnavutluk Başbakanı Sn. Sali Berişa’ya azınlık topluluklarıyla ariyetten görüştüğü için özellikle teşekkür etti. “Bu tavrın diğer uluslar arası ve yerli yetkiler için örnek olmasını temenni ederim” dedi.

Arnavutluk Başbakanı ise: Kosova’nın yeni bir süreçten geçtiğini, bu süreçte tüm toplulukların önemli rolü olduğunu belirtti. Kosova toplumuna azınlık topluluklarının entegre olmasını takdirle karşıladığını, Kosova’da yaşayan azınlık topluluklarının haklarını kazanmasında gönüllü avukatı olacağını da sözleriyle ifade etti.