Logo Loading

Ayrılmış Yerler Devam Etmezse Oy Vermeyeceğiz

Ayrılmış Yerler Devam Etmezse Oy Vermeyeceğiz

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Nenad Raşiç, Mecliste bir dönem daha ayrılan yerler ile devam edilmezse toplulukların tüm devlet kurumlarından uzaklaşabileceği açıklamasından sonra Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Milletvekili Müferra Şinik’e açıklamayı Kosovahaber’e değerlendirmesi ricasında bulunduk.

Topluluklar milletvekilleri ve bakan ve bakan yardımcılarının sık sık en azında iki haftada bir bir araya gelerek ayrılan milletvekilleri yerlerini görüştüklerini belirten Şinik, Quint ülkeleri tarafından da desteklenen bu önerinin gerçekleşmesinin talep edilmesinde son demokratik seçenek olarak bu hamlenin düşünüldüğünü ifade etti.

“Anayasa, artık topluluklara sadece garanti edilmiş yerleri öngörüyor. KDTP ve topluluklar temsilcileri Türkler, Sırplar, Boşnaklar ve diğer temsilciler, ayrılan yerlerin iki veya en az bir dönem daha devam etmesini istiyoruz. Anayasa değişikliği için 2/3 oy istendiği ve bazı muhalefet partilerin milletvekillerinin buna yanaşmayacağı göz önünde bulundurulursa Arnavut parti liderlerinin siyasi bir anlaşmayla bunu gerçekleştirmesini istedik ve bu Quint ülkeleri tarafından desteklendi. İstemlerimiz yerine getirilmezse, biz daha önce de bu konuda açıklama yapmıştık, toplantılara katılmama veya her konuda ret oyu kullanma metotlarına başvuracağımızı bildirmiştik. Başbakan yardımcısı, bakan ve bakan yardımcıları da çalışmalarını durduracak.”

Kosova Meclisinde topluluklar için ayrılan yerlerin bir dönem daha devam etmesinin Kosova demokrasisi ve tüm toplumun yararından olacağını belirten Şinik, milletvekilleri olarak hakların alınması konusunda her türlü demokratik yollara başvuracaklarını ifade etti.

Kaynak: kosovahaber.net