Logo Loading

B İ L D İ R İ

B İ L D İ R İ

15 Temmuz 2007 pazar günü, Priştine’de düzenlenen KDTP Merkez Yönetim Kurulu toplantısında Kosova’da ki son siyasi ve diğer güncel gelişmeler görüşüldü.

Kosova kritik ve tarihi bir dönem sürecinden geçtiği bir daha belirtildi. Diğer taraftan olası nihai statüs ertelemesi ve mevcut belirsizlik herkesi tedirgin ettiğinden dolayı ve bu durum istikrarsızlığa neden olabileceğinden dolayı, Kosova nihai statüsünün bir an önce çözümlenmesinin ihtiyac olduğu belirtildi.

Toplantıda, KDTP tarafından daha önceden bildirildiği gibi, Sn. Marti Ahtisari tarafından hazırlanan paketi bir daha desteklerken, bu önerinin Kosova’nın istikrarı açısından BM Güvenlik Konseyinden kabullenmesi ve kararın alınması, çözüm için en iyi yol olduğu bir daha vurgulandı.

Bu dönem ve gelecek dönemde, her olasılıkta Temas Grubunun önceden koyduğu temel üç prensibin dikkate alınması vurgulandı. Diğer sözle Kosova’nın bütünlüğünün korunması, başka bir ülke ile birleşmemesi ve 1999 yılı öncesi duruma dönmemesi, Kosova ve bölgede ki istikrarlık için çok önemli olduğu görüşü paylaşıldı ve bu prensiplere tüm tarafların sadık kalması gerekliliği vurgulandı.

Toplantıda ayrıca Müzkere Ekibinin gelecek dönemle ilgili bir öneri planının hazırlamasıyla beraber, tüm partiler ve diğer topluluklarla da daha sıkı temasa geçmesiyle beraber, Kosova’da gereken birlik ve berberliğin de korunması istenildi.

Bu kritik dönemde, Kosova’nın nihai statüse başarılı ulaşması için, Kosova’da ki tüm yöneticilerin ve partilerin olduğu gibi her topluluğun ve her bireyin de Kosova’nın geleceği ve istikrarı uğruna, üzerine gereken görev ve sorumluluğa üstlenmesi gerekliliği vurgulandı.

Priştine, 14.07.07

KDTP MYK