Logo Loading

B İ L D İ R İ

B İ L D İ R İ

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Yönetim Kurulu’nun 11.5.2019 tarihli kararı doğrultusunda oluşturulan KDTP Merkez Seçim Komisyonu 11.06.2019 tarihinde 6 komisyon üyesinin katılımıyla ilk toplantısını KDTP Priştine şubesinde gerçekleştirmiştir.

Komisyon üyeleri tarafından MSK Başkanlık görevine oybirliği ile Hızır Morina ve başkan yardımcılığı görevine Agron Yaşari seçilmiştir.

Toplantı sonucunda Komisyon üyeleri Şubelerin Seçim Komisyon Başkanlarının bildirilmesi, Şube seçim takvimlerinin açıklanması ve üye seçmen listelerinin açıklanması konularını karara bağlamıştır. Ayrıca, şubelerin seçim süreçlerinde dikkat etmeleri gereken; seçim sürecinin işleyişi, adaylık başvuruları, adaylık kriterleri gibi noktaları içeren dseçim kararnamesi kabul edilerek, uygulanması için Şube Seçim Komisyon Başkanlıklarına iletilmiştir. Şube komisyonlarının seçim takvimleriyle ilgili önerileri bilgiler doğrultusunda da seçim takvimi belirlenmiş olup seçim süreci şu şekilde yürüyecektir;

• KDTP-Yanova Şubesi seçim tarihi: 15.06.2019
• KDTP-Mitroviça Şubesi seçim tarihi: 15.06.2019
• KDTP-Gilan Şubesi seçim tarihi: 15.06.2019
• KDTP-Vuçitrn Şubesi seçim tarihi: 16.06.2019
• KDTP-Priştine Şubesi seçim tarihi: 22.06.2019
• KDTP-Prizren Şubesi seçim tarihi: 29.06.2019
• KDTP-Mamuşa Şubesi ilerleyen günlerde belli olacaktır.

KDTP Merkez Seçim Komisyon üyeleri, seçimlerin şeffaf, saydam ve demokratik ilkeler doğrultusunda yapılması konusunda gerekli çalışmaların yürütüleceğini, KDTP Şube Seçim çalışmalarının denetlenmesi ve tüzük kurallarına uygunluğunun sağlanmasını tarafsızlık ilkesi kapmasamında gözetileceğini karara bağlamıştır.

Komisyon ayrıca Yüksek Seçim Kuruluna (KQZ) seçim süreci ile ilgili rapor sunacak, Şubelerin oylama merkezlerini denetleyerek sürecin takibiyetini yapacak, seçim sonuçlarının saydam bir şekilde onaylanmalarını gözlemleyecektir.

KDTP Şube Meclis seçimlerinin partimiz ve toplumumuza hayırlı olmasını diler, seçimlerin adil ve demokratik çerçevede gerçekleşmesini temmeni ederiz.

MSK Başkan Yardımcısı
Agron Yaşari