Logo Loading

Bahçeli: Sizler Ana Yurdun Güzide Evlatlarısınız

Bahçeli: Sizler Ana Yurdun Güzide Evlatlarısınız

Bugün Kosova’ya gelen Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki heyet Prizren’de KDTP ve STK temsilcileriyle görüştü.  KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Kosova’da yaşayan 20 Bin’in üzerinde Kosovalı Türk için çifte vatandaşlık konusunda MHP heyetinden destek istedi. Türk milletinin desteğini esirgemeyeceğini belirten Devlet Bahçeli, Kosovalı Türklerden birlik içerisinde hedefe varmak için fedakarlık istedi.

Bugün Prizren’i ziyaret eden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve beraberindeki heyetin ilk durağı Kosova Demokratik Türk Partisi ofisi oldu. Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı Mahir Yağcılar ve parti yönetimi tarafından karşılanan heyete, Kosova’da Türklerin temsili ve KDTP çalışmalarından bilgi verildi. Kosova’nın bağımsızlığı sürecinde Türkiye Cumhuriyeti’nin sunmuş olduğu desteklerden dolayı teşekkür eden Yağcılar, Kosova’da yaşayan 20 Bin’in üzerinde Kosovalı Türk için çifte vatandaşlık konusunda destek istedi.

Mahir Yağcılar’ın konuşması ardından Bahçeli, Balkan Savaşı’nın 100’üncü yılı münasebetiyle başlattıkları Balkan Gezisi kapsamında Kosova’da bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluk ve heyecanı dile getirdi. Kosova bağımsızlık ilanından sonra Türkiye ile Kosova arasındaki hem diplomatik hem de siyasi, soysal ve ekonomik seviyede ilişkilerin her geçen gün arttığını vurgulayan Bahçeli, KDTP’nin Kosova’nın bağımsızlığı sonrası söz sahibi olmasından dolayı kendilerine büyük bir gurur verdiğini vurguladı.

Bahçeli partililere yaptığı konuşmaya şöyle devam etti:

“Kosova’da yaklaşık 20 Bin’in üzerinde nüfusumuz bulunmaktadır” diyen Bahçeli, “Bu nüfusun kendi kimliğini koruyarak burada varlığını devam ettirebilmesi açısından çok önemli hizmetler sunulduğunu biz daha evvelden de görmekteyiz. Bu bakımdan bütün arzumuz Kosova ile Türkiye arasındaki bu siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha da güçlenerek devamını sağlamaktır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri bu ilişkileri en üst seviyede karşılıklı ziyaretlerle sürdürmektedir ve şu an için önemli gelişmeler olduğunu biliyoruz. Bundan sonra da devam edeceği inancındayız” şeklinde konuştu. “Sizler ana yurdun güzide evlatlarısınız” diyen Bahçeli, “Hiçbir zaman yalnız değilsiniz. Sizlerle Türk milleti her zaman beraberdir. Size barış ve istikrar içerisinde, huzur içerisinde bütün siyasi, ekonomik ve kültürel faaliyetlerinizin devamını diliyorum.”

KDTP’deki temasları çerçevesinde KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bahçeli’ye Kosova işlemeli bir plaket takdim etti. KDTP meclis üyelerinden Aysel Gaş’ta kendisinin el işiyle işlediği Türk bayrağını Bahçeli’ye hediye etti.

KDTP ofisinde yapılan görüşmelerden sonra MHP Başkanı Bahçeli ve beraberindeki heyet Prizren’in tarihi yerlerini gezdi.

Şadırvan çeşmesinden su içen Bahçeli, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nde sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle görüştü.

Derneğin tarihi ve çalışmalarından bilgi veren Doğru Yol Derneği Başkanı Tahir Luma, bu çatı altında 61 yıl zor şartlar altında mücadelenin sürdürüldüğünü ifade etti. Türk kültürü ve gelenek ile göreneklerin korunması çabalarından bilgi veren Luma, bu yönde Türkiye’nin daha büyük desteğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

MHP heyetine hazır bulunan sivil toplum kuruluşları temsilcileri dernekleri ve kendilerini kısaca tanıttıktan sonra Türk kimliğinin yaşatılması için şimdiye kadar olduğu gibi ileride de fedakarlık göstermek hazırlığını ifade ettiler. Türkiye’nin şimdiye kadar desteği için teşekkürlerini belirten STK temsilcileri bu desteğin artırılması gereğini de vurguladılar.

Balkan savaşlarının 100. Yıldönümünün kutlamalarına anlam veremediğini söyleyen Doğru Yol Derneği üyesi Agim Fişar, asıl kutlanması gereken Türkçenin yok olmaması olduğunu vurguladı.

Balkan savaşlarının 100. yıldönümünde bu gezileri gerçekleştirmeyi daha uygun gördüklerini söyleyen MHB Başkanı Devlet Bahçeli, gezinin Yunanistan’dan başladığını Makedonya ile devam ettiğini ve Kosova’dan sonra da Bulgaristan ile devam edeceğini belirtti.

1912’nin çok yönlü araştırılması gerektiğini söyleyen Bahçeli, temel hedefin Türk’ün tamamen bu topraklardan uzaklaştırılması olduğunu vurguladı.

“Şu an burada şahidim, bu gezi sırasında gördüğüm, kim ne yaparsa yapsın Balkanlardan Türkün izini kimse  silememiştir. “ diyen Bahçeli,  hazır bulunanlara şöyle seslendi:

“Balkanlarda kimliğini koruyarak , siyasi hayatta varlığını sürdürerek hatta ve hatta ülke yönetiminde yönetimi paylaşarak gelmiş olduğunuz bu aşamayı Allah rızası için geriye götürmeyin. Kat edilen mesafeyi korumak, geliştirmek gerekir. Varlığımızı korumak gerekir… Gelecekte neyle ve nasıl karşılaşabileceğinizi bugünden kestirmek zor. Ancak vardığımız noktayı iyi tanımlayabilirsek ve ona göre de birlik içerisinde yolumuza devam edebilirsek zannediyorum 560 sene var olan Türk izi bundan sonra da devam edebilecektir. Yok edilmek istenen bir Müslüman-Türk kimliğidir. Yüz yıl içerisinde ne ezanı susturabildiler ne bayrağımızı indirebildiler.

Burada yalnız değilsiniz. Arkanızda birçok sorunu olmasına rağmen gittikçe güçlenen büyük bir Türkiye ve onu yaşatan büyük bir Türk milleti vardır. Küresel gelişmeleri yakından takip ediniz, çok uyanık olunuz , geçmişi unutmadan geleceğe sürekli bakınız ve hedefe varabilmek açısından da her türlü fedakarlığı yapmaktan kaçınmayınız. “

Konuşmasının sonunda Doğru Yol Derneği Başkanı Tahir Luma’ya dönerek destek olmak hazırlığını Devlet Bahçeli şu sözlerle ifade etti:

“Doğru Yol Derneği en kıt imkanlarla en zor şartlarda mücadele veriyor. Kendisine sözümdür. Bir telefon mesafesindeyiz ne istiyorsanız benden arayın.”

Görüşme sırasında ressam Ethem Baymak Prizren motifli bir sulu boya tablosunu Bahçeliye hediye ederken Prof. Dr. Nimettulah Hafız da Baltam Derneği çerçevesinde yayınlanan bir dergiyi hediye etti.

Soydaşlarla yemekte sohbet ettikten sonra MHP heyeti Mamuşa’ya uğurlandı. Bahçeli ve beraberindeki heyet Mamuşa’yı ziyaret ettikten sonra Bulgaristan’a geçecek.