Logo Loading

Bakan Mahir Yağcılar’ın Ankara’da Yoğun Görüşme Trafiği Vardı

BBP daveti üzere Ankara’da 2 günlük ziyarette bulunan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, çok sayıda yetkiliyle Türkiye-Kosova ilişkilerini ele aldı. Türkiye’nin bölge için ve bölgede istikrar için önemini vurgulayan Bakan Mahir Yağcılar, Türkiye’nin bölgede ekonomi kalkınmanın umudu olduğunu da belirtti.

Büyük Birlik Partisi-BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin daveti üzere KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar iki günlük Ankara ziyaretini gerçekleştirdi. BBP’nin 20. Yıl kutlamaları çerçevesinde Merkez kutlama törenine katılan Yağcılar, konuşmasında BBP’nin Türkiye ve Türk dünyasında önemli bir yeri olduğunun altını çizdikten sonra efsane lider merhum Muhsin Yazıcıoğlu’yu saygıyla anarken Kosova ve Kosova Türk Toplumu için sunduğu destekler nedeniyle minnettarlığını ifade etti.

Ziyaret çerçevesinde BBP Pursaklar ilçe ofisinin açılışına katılan Bakan Yağcılar, partililerle fikir alışverişinde bulundu.

İki günlük Ankara ziyareti süresince Bakan Yağcılar çok sayıda görüşmeler de gerçekleştirdi.

İlk olarak Ankara’daki Kosova Büyükelçiliğini ziyaret eden Bakan Yağcılar, Kosova büyükelçisi Avni Spahiu ve diğer çalışanlardan elçilik çalışmalarıyla bilgiler aldı.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve dış yayınlar müdürlüğünü ziyaret eden Mahir Yağcılar, TRT ve RTK arasında işbirliğinin kurulması ve TRT tecrübelerinden yararlanma imkanlarını görüştü.

TODAİE kamu enstitüsü ziyareti esnasında genel müdür Prof.Dr. Eyüp İşbirile görüşen Bakan Yağcılar, yüksek lisans ve kamu çalışanları eğitim konularını ele aldı.

Bakan Yağcılar, Gençlik ve eğitim projeleri konusunda bilgi aktarımı konusunu Türk Dünyası Öğrenciler Derneği Başkanı Ahmet Sağlam görüşmesinde ele aldı.

Yurtdışı Türkler Başkanlığı toplantısında eğitim kontenjanları süreç değerlendirilmesi yapılırken, Kosova’ya bu yıl kontenjanların artırılacağı belirtilirken, kültür etkinlikleri, derneklerin çalışmaları, mesleki eğitim ve istihdam konuları da ele alındı.

Ekonomi ve yatırım konuları ise Kosova Kayseri Fahri Konsolosu Emir Hisarcıklıoğlu ile görüşmede masaya yatırıldı.

Kosova-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ve milletvekili Pelin Gündeş Bakır ile iki devlet arası ilişkiler ele alındı. Bu fırsatla Pelin Gündeş Bakır’a Avrupa Konseyi’nde yaptığı Kosova destekli konuşmalarından dolayı Bakan Yağcılar ve Büyükelçi Spahiu teşekkürlerini ifade ettiler.

Bakan Yağcılar ve Büyükelçi Spahiu ilk yabancı heyet olarak yeni atanan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından kabul edildiler . Görüşmede iki devlet arası kültür işbirliği, tarihi Osmanlı eserlerin korunması ve kültür etkinliklerin projeleri bilgi paylaşımı konuşuldu.

Bakan Yağcılar T.C. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafınca da kabul edildi. Görüşmelerde üniversite kontenjanları bir daha ele alındı ve sayıların artırılacağı ve Üniversite başvuru işlemlerinin yakında başlayacağı bildirildi. Görüşmelerde medyalara, derneklere ve tüm Kosova Kurumlarına destek imkanları görüşüldü. Bakan Yağcılar Kosova Cumhuriyeti adına Kosova’ya sunulan tanıma ve diğer ekonomi-siyasi desteklerden dolayı teşekkürlerini sunarken Türkiye’de gerçekleşen terör olaylarını kınadı. Türkiye’nin bölge için ve bölgede istikrar için önemini vurgulayan Bakan Mahir Yağcılar, Türkiye’nin bölgede ekonomi kalkınmanın umudu olduğunu da belirtti.