Logo Loading

Bakan Yağcılar Anadolu Üniversitesi Törenine Katıldı

Bakan Yağcılar Anadolu Üniversitesi Törenine Katıldı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi 2012-2013 ders yılı açılış törenine Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy, Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu ve Prizren Üniversitesi Rektörü Mazllum Baralliu katıldı.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın yanısıra Kosova heyeti, çok sayıda yerel yetkiliyle görüşme fırsatı buldu.

Anadolu Üniversitesi’nin Akademik Ders Yılı açılışına katılan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Kosova Ankara Büyükelçisi Avni Sipahiu, Prizren Üniversitesi Rektörü Mazllum Baralliu ve Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy’u Eskişehir Valisi Dr. Kadir Koçdemir de kabul etti.

Kosova’nın bağımsızlığını kazanmasında Türkiye’nin önemli bir rolü olduğunu belirten Bakan Yağcılar, Türkiye’nin devlet tecrübesinden ve girişimciliğinden yararlanmak istediklerini söyledi. Yağcılar ayrıca kendileri için Eskişehir ile işbirliğinin hayati önem arz ettiğinin altını çizdi.

Koçdemir, görüşmede Prizren ile başlattıkları kardeş şehir çalışmalarının Kosova ile ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli bir adım olarak tanımladı. Kardeş şehir çalışmalarının 2013’e kadar tamamlanmasının önemini vurgulayan Koçdemir “Biz Türk Dilini konuşan bütün ülkelere 365 gün kendi kültürlerini sergileyebilecekleri müze tarzında mekanlar tahsis edeceğiz. Bu mekanlardan birinde elbette Kosova’yı da görmek isteriz” dedi.

Toplantıda söz alan Kosova Anayasa Mahkemesi Üyesi Altay Suroy “Ben 20 yıl önce Eskişehir’e birçok kez Yunus Emre sempozyumları için geldim. Eskişehir’i yakından tanıyorum ve kendimi kısmen Eskişehirli sayıyorum. Kosova’nın nüfusu Eskişehir’inki kadar var. Ancak Eskişehir sanayisi ve eğitimi ile çok gelişmiş bir şehir. Bizim de Odunpazarı Evlerine benzer yapılarımız var. Bunların muhafazası ve turizme kazandırılması konusunda sizin yardımlarınız bizim için önemli olacaktır” dedi.

Dün Anadolu Üniversitesi 2012-2013 ders yılı açılış töreninde Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar’a da söz verildi. Yağcılar konuşmasında şöyle dedi:

“ Eğitime yapılan yatırımlar en karlı en değerli yatırımlardan biridir ve bunun en güzel örneğini de bugün burada bu üniversitede görüyorum. Son yıllarda eğitim ve bilim alanında da Türkiye’yi bir örnek olarak görüyoruz. Bu değerin arttığını belki de biz Türkiye dışında yaşayanlar olarak daha iyi biliyoruz.”

Türkiye ve Anadolu Üniversitesi’nin eğitime verdiği değeri dile getiren Bakan Yağcılar, son 20 yıldır Kosova öğrencilerinin Türkiye’de okuma isteklerinin giderek arttığına dikkati çekerken işbirliğinden duyduğu memnuniyeti de özellikle ifade etti.

Törenden sonra Bakan Yağcılar Eskişehir’de öğrenimlerini sürdüren Kosovalı öğrencilerle de görüştü. Öğrencilerin karşılaştıkları sorunları ve ihtiyaçlarını dinleyen Bakan Yağcılar, bu sorunların aşılması için elden geleni yapma hazırlığını belirtti.