Logo Loading

Bakan Yağcılar ve Heyeti Vali Ercan TOPACA Ziyaret

Bakan Yağcılar ve Heyeti Vali Ercan TOPACA Ziyaret

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir YAĞCILAR başkanlığında Prizren Üniversitesi Rektörü Mazlum BARALİU, Rektör yardımcısı Nuran Malta Muhaceri, Rektör müsteşarı Adem Salauka Kocaeli Valisi Ercan TOPACA ‘yı makamında ziyaret ettiler. Kocaeli Valisi Ercan TOPACA tarafından karşılanan konuk Bakan ilk olarak Valilik Şeref Defterini imzaladı. Kocaeli Üniversitesi ile bilimsel iş birliği yapmak amacıyla ilimize gelen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir YAĞCILAR ve Prizren Üniversitesi Rektörü Mazlum BARALİU, Kocaeli Valisi Ercan TOPACA’nın makamında bir süre görüşme gerçekleştirdiler. Kocaeli Valisi Ercan TOPACA ziyaret nedeniyle yaptığı konuşmasında; “İki üniversite arasında işbirliğini görüşmek üzere ilimize ve bu vesileyle de ziyaretimize gelen Sayın Bakanımıza hoş geldiniz diyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Kosova Türkiye açısından dost, kardeş ve doğal bir müttefiktir. Bu nedenle işbirliği yapabileceğimiz çok alan olduğunu düşünüyorum. Bunları geliştirmek için zaman içerisinde bazı faaliyetlerimiz olacak ve iş adamlarımız gidip gelecek.  Tekrar Sayın Bakanımıza ve rektörümüze hoş geldiniz diyorum. Var olan kuvvetli işbirliğinin gelişmesine bu ziyaretler vesile olacağını belirterek duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkür etti. Türkiye Cumhuriyeti ile Kosova’nın arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin çok eski yıllara dayandığını söyleyen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir YAĞCILAR “Kosova hükümeti adına teşekkürlerimi sunuyorum. Geliş amacımız Prizren Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi arasında bilimsel işbirliğinin kurulmasıdır. Elbette Kocaeli ilinin önemini ve büyüklüğünü bilerek değişik alanlarda yeni dostlukların kurulması için bu görüşmelerin devamını diliyoruz.  Türkiye Cumhuriyeti yıllardan beri Kosova’dan desteğini esirgememiştir. Yeni bir devlet olduğumuz için desteğe ihtiyacımız var. ” diyerek Vali TOPACA’ya teşekkür etti. Konuşmaların ardından Kocaeli Üniversitesi ve Prizren Üniversitesi arasında bilimsel işbirliği anlaşması imzalandı. Bu sıcak karşılamadan dolayı Bakan Mahir Yağcılar, Vali TOPACA’ya Kosova kentini simgeleyen plaket takdim etti. Kocaeli Valisi Ercan TOPACA’da konuk Bakana Kocaeli Valiliği Vazosunu, Konuk Rektörde Kocaeli Valiliğine ait tabak hediye etti.
Bakan Yağcılar ziyareti çerçevesinde İzmit’teki ARKPRES –Demir ve Otomobil Emniyet üretimi fabrikasını ziyarete bulundu. İşadamı Yusuf Ziya Kasım tarafından ağırlanan Bakan Yağcılar ve yanındaki heyeti buradaki İşadamlarının Kosova’ya önem verdiklerini ve en kısa zamanda Kosova’ya gelip oradaki ortak işbirliklerin yapılmasının dile getirdiler. Bakan Yağcılar Kosova’nın bu gibi büyük ve güçlü işadamlarına ihtiyaç duyduğunu ve her türlü kolaylık ve yardıma açık olduğunu bildirdi.

Bakan Yagcilar ziyareti cercevesinde Ankarada İstiklal Marşı’nın kabülünün 91 yıldönümü etkinliklerinde  yer almaktadır.