Logo Loading

Bakan Yağcılar’dan, Türkiye Başbakan Yardımcısı İşler’e Ziyaret

Bakan Yağcılar’dan, Türkiye Başbakan Yardımcısı İşler’e Ziyaret

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’i, makamında ziyaret etti.

İşler, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti olarak Kosova’da barış ve huzurun hakim olmasını önemsediklerini belirterek, Türkiye’nin dış politikasının hem yakın bölgesinde hem de bütün bölgelerde barış, huzur ve istikrarın hakimliğinden yana olduğunu söyledi.

Balkanlardaki huzur, istikrar ve barışın Türkiye için son derece önemli olduğuna işaret eden İşler, “Kosava’da sizlerin, tüm etnik ve dini grupların barış içerisinde yaşamalarını önemsiyoruz. Gerek Bosna’da gerekse Kosova’da herhangi bir huzursuzluk olmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sizlerin de barışı, huzuru sağlama konusundaki çabalarınızı her zaman destekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin Bosna Hersek’teki üçlü mekanizmayı ve Kosova’daki ikili diyalogu desteklediğini vurgulayan Başbakan Yardımcısı İşler, Balkanların geçmişte yaşdığı acıları tekrar yaşamamasını temenni etti.

“Sizin Türk toplumu olarak Kosova içerisindeki konumunuz bizler için önemli” diyen İşler, Kosova’daki Türk toplumuna kültürel değerlerini koruması için destekler verdiklerini, Yunus Emre Vakfının ve kültür merkezlerinin hizmetlerinin devam ettiğini, Türkiye’de eğitim gören 600′ün üzerindeki Kosovalı öğrenciye burs verdiklerini anlattı.

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Yağcılar da İşler’i, Başbakan Yardımcılığı görevinden dolayı kutlayarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere ilgili bakanlara Kosova’ya verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

Ziyaretinde öğrencilerin durumu ve sağlık alanında çalışmalar yapmayı amaçladıklarını anlatan Yağcılar, gelecek için de ne gibi projeler yapabileceklerini konuşmak istediklerini söyledi.

Kosovalı Bakan Yağcılar, İşler’e Kosova’da çıkartılan mineral taşlarla yapılmış bir plaket hediye etti. Hediye takdimi sırasında 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nın Kosova’da da kutladığını ifade eden Yağcılar, 23 Nisan dolayısıyla hazırlanan kitap ve Prizren Türkçesi ile hazırlanmış bir müzik albümünü İşler’e sundu.

Emrullah İşler de konuk Bakan Yağcılar’a bakır işlemeli bir plaket hediye etti.

Kaynak: kosovaport.com