Logo Loading

Bakan Yağcıların Ankara Ziyareti

Bakan Yağcıların Ankara Ziyareti

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar 14 Şubat 2014 tarihinde bir günlük Ankara ziyaretini gerçekleştirdi.
Bakan Yağcılar, T.C. Başbakan Yardımcısı Sn. Emrullah İşler tarafınca başbakanlık ofisinde kabul edildi. Görüşmede iki devlet arası ilişkiler, ekonomi yatırımlar, öğrenci kontenjanları, tarihi eserlerin korunması ve diğer konular ele alındı.

Bakan Yağcılar Sn. Emrullah İşler’i yeni görevinde tebrik ederken bundan böyle de Türkiye tarafından desteklerin sunulmasını istedi. Özellikle eğitim, üniversite kontenjanlarının artırılması ve kültür projelerinin gerçekleşmesi için talepte bulundu.

T.C. Başbakan yardımcısı İşler ziyaretten dolayı teşekkürlerini sunarak, Türkiye devleti olarak Kosova’nın kalkınması ve Kosova Türk toplumunun güçlenmesi için gereken desteklerin sunulacağını ifade etti.
Bakan Yağcılar ayrıca T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile TBMM ofisinde görüştü. Görüşmede kültür alanında yapılan çalışmalar, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri ve diğer güncel konular ele alındı.
Ziyaretin devamında Bakan Yağcılar T.C. Dışişleri Bakan yardımcısı Naci Koru ile görüştü. Görüşmede Kosova’da ki güncel gelişmeler ele alınırken özellikle e-devlet konusun da işbirliğin ve T.C. desteklerinin devam edilmesi ihtiyacı vurgulandı.

Bakan Yağcılar’a görüşmelerde eşlik eden Kosova Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu beraberliğinde, Yurtdışı Türkler Başkanlığı Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez ve Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nuri Uslu ile Ankara ziyareti sona erdi.