Logo Loading

“Balkanların Avazı“ Paneli

“Balkanların Avazı“ Paneli

TRT’nin Balkan ülkelerine yönelik yayınlarını değerlendirmek ve geliştirmek için “Balkanların Avazı” Paneli düzenlendi.

TRT’nin Adnan Öztrak Konferans Salonunda bugün başlayan panele, Türkiye, Bosna-Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk ve Gagavuzya’dan çok sayıda ilgili katıldı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, panelin açılışında yaptığı konuşmada, TRT’nin dünyanın her yerinde etkili bir biçimde var olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini belirterek, “Biz Balkanları bırakmayacağız. Balkanlardan elimizi çekmeyeceğiz. Çünkü biz Balkanları sadece bizim ilgi alanımız olarak değil biz olarak düşünüyoruz” dedi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren de kendisinin Balkan kökenli olduğuna dikkati çekerek, “Bugün Balkanlar ve Türkiye yepyeni bir sürecin içerisinde. Soğuk savaş döneminin çalkantıların geride bırakmış huzur ve istikrarı arayan Balkanlar var. Türkiye olarak bu istikrarı korumak için çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

Medya yayınlarında kullanılan dilin uluslararası ilişkileri biçimlendirebileceğini vurgulayan Eren, paneldeki tespit ve önerilerin TRT’nin Balkanlar’daki yayınlarına yol gösterici olacağını söyledi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, bugün TRT’nin organize ettiği “Balkanların Avazı” konulu konferansta bir konuşma yaptı.

“Balkanların Avazı” Paneli, farklı oturumlarla devam edecek. /kosovaport