Logo Loading

Başbakan Albin Kurti ile Görüşme

Başbakan Albin Kurti ile Görüşme

Bugün Başbakan Albin Kurti ile 6+ parlamento grubu olarak son gelişmeleri görüşmek üzere bir araya geldik.

Görüşmemizin ana teması dünyada yayılan ve Kosova’yı da etkileyen COVID-19 virus ile son durum, devletin almış olduğu tedbirler, ortaya koyulan mücadele oldu.
Kosova’da yeni vakaların olmaması için gerekli tedbirlere başvurulduğunu da dile getiren Başbakan, olağanüstü halin ilan edilmesine gerek olmadığını da ifade etti.

Bu durum yanısıra ülkemizde son siyasi gelişmeleri de değerlendirdik.
Sırbistan ile gümrük vergi oranının sorun olarak devam ettiğini müttefiklerimizin talepleri üzerine kordineli bir şeklilde bir an önce kaldırılması gerektiğinin önemli olduğunu ve bu konuda tam desteğimizin olduğunu dile getirdik.
Yarından itibaren verginin dereceli olarak kalkacağını dile getiren Başbakan, aynı zamanda virus ile ilgili alınan önlemlerin artırıldığını da ifade etti.

Başbakanla aynı zamanda halkımızda dile getirilen çözüm gerektiren bazı sorunları da paylaştık. Bunların arasında bizim için önem arz eden hususlar;

· Kosova dışında okuyan Üniversite öğrencilerimizin zor durumuna dikkat çekerek Kosova hükümeti’nin Büyükelçiliklerimiz üzerinden durum tespiti yapmasını ve olanaklar dahilinde gerekli desteğin sağlanması,
· Topluluklara gerekli desteklerin yapılması özellikle zor durumda olan ailelere yardım edilmesi,
· Un tedariğinin yeteri kadar halkımıza sağlanması,fırınlara öncelik tanınması

Taleplerimiz ile ilgili gereken girişimlerin bir an evvel başlayacağını dile getiren Başbakan, halkımızın sakin olmasını,paniğe yer olmadığını, şimdilik durumun kontrol altında olduğunu ve Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen tedbirlere uyulması gerektiğini bir kez daha ifade etti.