Logo Loading

Başbakan Erdoğan Kosova Türk Siyasileri ile Birarada

Kosova Hükümeti ve Kosova Meclisinde yer alan Kosova Türk toplumu temsilcileri ve KDTP yöneticileri T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştüler.

Görüşmede KDTP Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, KDTP Milletvekileri Enis Kervan, Fikrim Damka, Müfera Şinik ve Priştine Şube Başkanı Cüneyd Ustaibo yer aldılar.

Heyet tarafınca Kosova’da ki gelişmeler ve Kosova Türk Toplumunun durumuyla ilgili bilgiler verildi. 3 Kasım yerel seçimler ve önemi vurgulanırken bugüne kadar sunulan desteklerden dolayı teşekkür edildi. Yerel seçimlerde parti çalışmalarından ve ortak siyasi harektler anlaşmalarından bilgiler verildi. Başbakan tarafınca bölümlerin zararlı olduğunu ve bu konuda Türk toplumunun birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi vugulanırken Meclis ve Hükümette temsilclerimizin sergilediği çalışmalardan dolayı takdir edildi.

Görüşmede ayrıca büyük öğrenci projesi ve Kosova’ya ayrılan kontenjanlar konusu ele alındı. Konuyla ilgili Başbakan tarafından gelecek sene için durumun incelenmesi ve bu yolda önerilerin sunulması istendi. Kontenjanların artırılması olumlu karşılandı.

Görüşmede çifte vatandaşlık, sağlık tedavi ve yatırım projeleri, kültür merkezlerinin inşaası ve tarihi eserlerin restorasyonu, hükümet ve belediyeler arası işbirlik konuları ele alındı.

Başbakan tarafından ayrıca Kosova’nın demokratikleşmesi, insan hakları ve dini değerlerin korunmasında aktif rölümüzü devam etirmeleri gerekliliği vurgulandı. Görüşme sonunda Başbakan Erdoğan Kosova ve Kosova Türk Toplumuna yapılan ağırlama ve Prizren’deki başarılı mitingden dolayı temsilcilerimize teşekkür etti. Görüşme sonunda karşılıklı hediyeler takdim edildi.

Başbakan Erdoğan ve heyeti akşam geç saatlerde Priştina “Adem Jashari” uluslarası havalimanından hükümet adına Bakan Yağcılar ve İçişleri Bakanı Rexhepi tarafından resmi uğurlama gerçekleşti.