Logo Loading

Başbakan Thaçi, Türkçe Kimliklerin Verileceğini Söyledi

Başbakan Thaçi, Türkçe Kimliklerin Verileceğini Söyledi

Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel BaŞkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Milletvekilleri Enis Kervan, Müferra Şinik ve Fikrim Damka, Kosova Cumhuriyeti Başbakanlık ofisinde Başbakan Hashim Thaçi ile  koalisyon ortağı olarak periyodik aralıklarla düzenledikleri görüşmelerden birini daha  gerçekleştirdiler.

Güncel siyasi olaylar, denetimli bağımsızlığın sona ermesi ve anayasa değişiklikleri,  Kosova Seçimler Yasası değişiklikleri, Prizren ve diğer belediylerde Türkçe’nin resmi dil olarak kullanımı ve Türkce kimlik kartlarının ele alındığı görüşmede önceki uzlaşmalar ve destekler Başbakan Thaçi tarafınca bir daha teyit edildi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Bakan Mahir Yağcılar, milletvekilleri Enis Kervan, Müferra Şinik ve Fikrim Damka, 2011 yılında Başbakan Hashim Thaçi ve İçisleri Bakanı Bajram Rexhepi ile gerçekleştirdikleri çalışmalar neticesinde yasal hak olan Türkce yazı ve ibareli kimlik kartları konusunda uzlaşmaya varmıştı. Uzlaşma neticesinde 2012 yılı Kosova bütcesinde biyometrik kimliklerin dizaynı, hazırlanışı ve basımı bütçesinde Türkce kimlik kartlarını da içeren 2012 yılı  bütcesi Kosova Meclisinde onaylanmıştı. Aynı uzlaşma neticesinde, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve milletvekillerinin talebi neticesinde İçişleri Bakanlığı bünyesinde yeni biyometrik kimlikler üzerinde çalışma yürüten çalışma grubuna Türkce karakterler ve dizayn konusunda uzman olarak Kosovalı bir Türk’ün atanması da kabul edilmişti. Görüşmede Bakan Yağcılar liderliğindeki Kosovalı Türklerin en üst siyasi temsilcileri, Başbakan Hashim Thaçi’ye özellikle Türkçe kimlik kartları konusunda sunmuş oldukları destekten dolayı teşekkürlerini ifade ederek, “Kosovalı Türklerin temsilcileri olarak iki yil önce Kosova Türk topluluğuna söz verdigimiz şekilde yeni biyometrik kimliklerle bu istişarelerin ürünlerini bu yıl elde edeceğimizi ve Türkçe kimlik kartlarının Avrupa standartlarındaki biyometrik kimliklerin verilmeye başlamasıyla birlikte yerine getirileceğini bir daha Başbakanın önünde dile getirmeyi uygun buluyoruz”şeklindekonuştular.

Başbakan Hashim Thaçi ” Kosovalı Türklerin temsilcileri olarak KDTP Genel Başkanı ve Bakan Mahir Yağcılar ve Milletvekilleri Enis Kervan, Müferra Şinik ve Fikrim Damka ile sıkı işbirliği her zaman olacaktır. Kimlik kartlari başta olmak üzere Türklerin mevcut bütün yasal haklarının yürürlüğe girmesi konusundaki ortak çalışmalarımız bundan böyle de devam edecektir. Sizlerle uzun zamandır yürüttüğümüz bu çalışmalar, çalışma grubunda yer alacak bir Türk üyenin de teknik desteği ile Türklerin arzuladığı şekilde  Türkçe Kimlik Kartları  verilecektir, bu Kosovalı Türklerin ve sizler siyasi ortaklarımızın verdiği  mücadelenin neticesi ve kazanılan hakkıdır.” şeklinde konuşarak ilk Türkçe Kimliği Prizrende KDTP Genel Başkanı ve Bakan Mahir Yağcılar, Milletvekilleri Enis Kervan, Müferra Şinik ve Fikrim Damka ile birlikte vereceklerinin müjdesini de paylaştı.

Prizren Belediyesi’nde varolan iki parti arasında ortaklığın gözden geçirilmesi ve devam etmesi, Denetimli bağımsızlığın sona ermesi ve anayasa değişiklikleri sürecinde varolan hakların ve temsiliyetin korunması konuları olduğu gibi yeni yatırımların sağlanılması amacıyla Başbakan Hashim Thaçi, kabine üyeleri ve Türk miletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Türkiye ekonomi çıkartmasının gerçekleşmesi anlaşmasıyla bu önemli görüşme son buldu.