Logo Loading

Başbakanlık Topluluklar Ofisi, çoğunluk olmayan topluluklara konferans düzenlendi

Başbakanlık Topluluklar Ofisi, çoğunluk olmayan topluluklara konferans düzenlendi
Bugün Başbakanlık Topluluklar Ofisi, Başbakan Albin Kurti himayesinde, çoğunluk olmayan topluluklara odaklanan bağışçılar ile konferans düzenlendi.
Konferansa katılan Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka, “Yasal haklar konusunda Kosova gerçekten Avrupa’da belki de dünyada nadir görebileceğimiz bir anayasaya sahiptir ancak uygulamada bazı sıkıntılar da yaşadığımız ortadadır.
Kanunen sağlanan en az %10 kamuda istihdam konusunu malesef yerine getiremediğimizi belirtmek istiyorum. Bu husuta en büyük engel ise, başvuruların milli kimlik konusunda beyana dayalı olmasıdır.
Bu sebeple malesef toplulukların yerlerine, bir beyana dayalı olarak herkesin kendini Türk, Boşnak, Rom veya başka topluluklardan göstermesi mümkündür.Hakkımız olan yerlerimizi her kurumda işgal ettirmemek için topluluklar ile birebir çalışan kurumlarda toplulukları kurumsal bir yapıya kavuşturmamız lazımdır.
Eşit değil adil şartlarda muamele gören topluluk fertlerinin kurumlarımızda daha fazla yer edineceği inancındayız.
Mesela bazı bakanlıklarda sadece topluluklara ayrı iş ilanlarının yayınlanması gerekmektedir.
Polis ve Kosova Güvenlik Güçleri iş alımlarında toplulukların kendi dillerinde sınava tabi tutulmaları gerekmektedir.” diye konuştu.