Logo Loading

Basın Bildirisi

Basın Bildirisi

11.04.2010 tarihinde Prizren’de, Kosova Demokratik Türk Partisi Merkez Yönetim Kurulu sıralı toplantısı yapıldı.

Toplantı gündeminin birinci noktasında, KDTP parti içi seçimlerinin, parti tüzüğü esasınca yapılması konusu görüşüldü. KDTP’nin Tüzüğü’ne göre, parti içi seçimlerinin iki yılda bir yapılması hükmüne saygı duyulması gerekliliği vurgulanırken, seçim komisyonunun kurulması, seçimlerin zamanında örgütlenmesi ve önümüzdeki iki ay içerisinde tamamlanması istenildi. Mayıs ayında şube seçimlerinin tamamlanması istenirken, haziran ayında Parti Merkez Meclisinin ve Genel Başkan seçimlerinin yapılması kararlaştırıldı. Bu kararlarla ilgili olarak, seçmen listelerinin 5 Mayıs 2010 tarihine kadar, adaylıkların ise seçimlerin yapılması öngörülen tarihten 5 gün öncesine kadar oluşturulması kararlaştırıldı. Bu vesileyle KDTP MYK tüm parti üyelerinin seçim sürecinde aktif olmalarını ve adaylık başvurularının artırılmasını istemektedir.

KDTP’de yapılacak olan sıralı parti içi seçimlere tüm parti üyelerinin katılmasının Kosova Türk Toplumu için büyük önem taşıdığından dolayı seçim sürecinin şeffaf ve tüm parti üyelerine açık olacağı vurgulandı. Bu gündem noktası çerçevesinde bazı şubelerin işlevselliği artırılması için partinin merkez meclisinde üye sayılarının birer temsilciyle daha artırılması karara bağlandı.

Toplantının devamında, gündemde yer alan diğer güncel konular görüşülürken, Kosova İslam Birliği’nin Kosova eğitim sisteminde, Din ve Ahlak derslerinin yer alması istemi desteklendi. Bu girişimi desteklerken partimizin ve milletvekillerimizin 2002 yılında buna benzer bir girişimde bulundukları hatırlatıldı.

Toplantı gündemininin önemli konularından birini de, Prizren Logosu ve konuyla ilgili ortaya çıkan gelişmelerin görüşülmesi oluşturdu. Kosova Demokratik Türk Partisi, basında çıkan yanlış bilgilendirmelerden dolayı, ortaya koyulan ve hiç hoş olmayan bir tabloyu üzüntüyle takip ettiğini belirtti. KDTP MYK bir daha kamuoyuna, Prizren Logosu’nda, Arnavutça ve İngilizce olduğu gibi, “Belediye” sözcüğünde Türk Dili’ne de yer verilmesi için ilk gününden itibaren istem ve mücadelede bulunulduğunu belirtiyor. İstemimiz sadece, Arnavutça ve İngilizce olduğu gibi, logoda Türkçenin de yer alması idi. Bu istemi her platformda ve her fırsatta gündeme getirdiğimizi ve ileride de getireceğimizi bildirirken, ancak geçen dönem Prizren Belediye Meclisi üyeleri tarafınca, bu istemlere sıcak bakmamaları sonucu sorunun ortaya çıktığı ve konunun Kosova Anayasa Mahkemesi’ne intikal edilmesi kaçınılmaz hale geldiği belirtilmektedir. KDTP Merkez Yönetim Kurulu üyeleri tarafından, bir kez daha, Prizren Belediyesi Logosu’na karşı olmadıkları, sadece bu logoda Türk Dili ve Boşnak dilinin yer alması istemi var olduğu tekrarlanmaktadır. Son günlerde basında bu sorunu ceryan eden sebepleri ve logonun kabul edilmesi sürecinde yapılan bazı siyasi hataların analizi yapılmadan, tüm suçun azınlık topluluklar temsilcilerinin üzerine yüklenmesi doğru olmadığı bildirilmektedir. KDTP olarak Anayasa Mahkemesi’nin tüm kararları olduğu gibi bu kararının da saygıyla karşılandığı bildirirken, bundan böyle de yapıcı tavrımızı sergileyeceğimizi hatırlatmak istiyoruz.

Toplantıda ayrıca, yeni kurulacak olan Prizren Üniversitesi bünyesinde, Türk Dili’nde bölümlerin kurulması girişimi desteklendi ve KDTP’nin var olan imkanları dahilinde genel olarak üniversitenin başarılı çalışması ve Türkçe bölümlerinin kurulmasında yardım sunmak için hazır olduğu belirtildi..

Toplantının sonunda, şimdiye kadar ikinci kez olarak kutlanan ve bundan böyle de geleneksel olarak kutlanacak olan ve Kosova Türklerinin milli bayramını oluşturan 23

Nisan gününün kutlamalarıyla ilgili bilgiler ve program sunuldu.

 

12.04.2010
Priştine

KDTP Basın Sözcüsü
Engin BEYOĞLU