Logo Loading

Basın Bildirisi

Kosova Demokratik Türk Partisi Merkez Yönetim Kurulunun sıralı toplantısı 14.02.2010 tarihinde Prizren’de düzenlenmiştir. Toplantının gündem sırasında şu konular görüşülmüştür.

1. Belediye Seçimleriyle ilgili Şube raporlarının sunulması ve Seçim sonuçlarının değerlendirilmesi

2. Kosova Türk Toplumu Stratejisi hazırlanmasının görüşülmesi

3. 23 Nisan kutlamaları hazırlıklarının görüşülmesi

Toplantıda Kosovada düzenlenen yerel seçimlerle ilgili şube başkanlarının sunmuş oldukları raporlar görüşüldü. Bu çerçevede, KDTP’nin, Kosovada bağımsızlık ilanından sonra düzenlenen ilk yerel seçimlerde başarı kaydettiği sonucuna varılmıştır. KDTP` nin yarıştığı tüm belediyelerde seçilmiş olan temsilcilerin çoğunun, Belediye Başkan vekili, Belediye Meclis başkan yardımcılığı yanı sıra, partinin girdiği koalisyonlarda temsilcilerimizin değişik müdürlüklere atandıkları bildirilmiştir.

Toplantının gündem sırası itibari ile ele alınan konular arasında, Kosova Türk Toplumunun uzun vadeli strateji hazırlıklarının görüşüleceği de bildirildi. Kosova genelinde derneklerin, sivil toplum örgütlerinin ve aydınların da katılacağı bu genişletilmiş toplantının yakın bir tarihte gerçekleşmesi öngörülmüştür.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 23 Nisan Kosova Türklerin Milli Bayramı hazırlıklarının yapılması için genel başkanın yönetiminde, tüm şubelerden birer temsilcinin yer alacağı bir tertipleme komisyonunun da kurulması kararı alınmıştır.

Toplantının gündem sırasında yer almayan, ancak Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin sunduğu istemleri doğrultusunda, yerel seçimler esnasında partinin program ve çerçevesine bağlı kalmayarak, kendilerini bağımsız ve diğer partilerde aday gösteren bazı KDTP üyelerinin tüzük ihlali nedeniyle, parti üyeliğinden ihraç edilecekleri kararı alınmıştır.

Bu vesile ile KDTP MYK üyeleri, Kosova’da düzenlenmiş olan yerel seçimlerde verdikleri destekten dolayı tüm halkımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza yanı sıra katkısını esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti kurum ve kuruluşlarına teşekkürlerini sunar.

15.02.2010
Priştine

KDTP Basın Sözcüsü
Engin BEYOĞLU