Logo Loading

Başkanımız Fikrim Damka,14. Boğaziçi Zirvesi’ne katılım sağladı

Başkanımız Fikrim Damka,14. Boğaziçi Zirvesi’ne katılım sağladı
Genel Başkanımız ve Bölgesel Kalkınma Bakanımız Fikrim Damka, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen, ”Gelecek Yüzyılı Karşılamak – Zorluklar ve Beklentiler’’ teması adı altında organize edilen 14. Boğaziçi Zirvesi’ne katılım sağladı.
Başkanımız, Kosova hükümeti adına açılış konuşmalarında; “Birbirimizle diyaloglar kurarak, ortak hedeflere odaklanmamız, karşılıklı anlayış, küresel problemlerin çözümüne yönelik vereceğimiz ortak çabalar, daha dengeli ve uyumlu bir dünya yartamaya yardımcı olabilir.” sözleriyle bu bağlamda vurgulanması gerekenin ülkeler arasındaki işbirliği, diyalog ve sürdürülebilir çözümler olduğuna dikkat çekti.
“Küresel Pazarlara ve Ticari Alanlara Erişim” konulu panelinin açılış konuşmacısı olarak da konuşma yapan Başkanımız, “Ekonomik savaşlarla şekillenen yeni bir dünya düzenine adımımızı atmış bulunuyoruz. Bu yeni dünya iktisadi düzeninin en büyük faktörü de, internet ve dijitalleşme. Bir yandan başarılı şirketlerimizin dünyaya açılarak küresel hale gelmesini ve yerli üretimlerimizin dünya pazarlarında tercih edilen ürünler olmasını beklerken, diğer taraftan küresel yatırımcılar için kendi pazarlarımızı cazip hale getirmeye çalışıyoruz.” dedi.
Malezya’dan, Endonezya’dan, Uzak Doğu’dan, Asya’dan, Avrupa’dan, İtalya’dan ve birçok ülkeden 53 konuşmacı ve 170 katılımcının yer aldığı 14. Boğaziçi Zirvesi, birinci gün açılış konuşmaları hediye takdimleri ile sonladırıldı.