Logo Loading

Bayramda KDTP Üye ve Sempatizanları Bir Araya Geldi

KDTP Bayramlaşmasında Mahir Yağcılar, Türk Topluluğundan birlik-beraberlik içerisinde enerjisini önümüzdeki dönemde sayımlara ve yerel seçimlere yönlendirmesini istedi.

Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) üye, sempatizanları ve davetlileriyle geleneksel bayramlaşma dün akşam (1 Ekim 2008) Prizren’in Maraş semtinde “Andrra” Spor tesislerinde düzenlendi.

Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar’ın ev sahipliğinde düzenlenen bayramlaşmaya Kosova genelinden katılımcılar, Türkiye kurum ve kuruluş temsilcileri hazır bulundu.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar selamlama konuşmasında Ramazan Bayramının dini açıdan önemine işaret ederken Bayramların Türk Toplumu açısından da kimliğin korunmasında önemli rol oynadığını belirtti. Kosova’nın tarihi bir dönemden geçtiğini topluluğumuzun da önemli rolü olduğunu söyleyen Mahir Yağcılar, Kosova’nın daha iyi geleceği için daha fazla çaba harcama gereğine işaret etti. Kosova Türk Topluluğunun beklentileri ve sıkıntıları da olduğuna işaret eden Mahir Yağcılar, “Azınlık olarak yüzyıllardır sesimizi duyurmaya çaba harcıyoruz. Toplum olarak karalıydık.” dedi.

Dilimizi, eğitimimizi ve kültürümüzü korumaya başardığımız gibi önümüzdeki dönemde ekonomiye odaklanma ve ortak projelerin gerçekleştirme çağrısında bulundu.

Örgütlü olarak daha etkin olunacağına işaret eden Yağcılar, birlik beraberlik içerisinde hareket ederek enerjinin ilkbaharda yapılacak nüfus sayımları ve sonbaharda yerel seçimlere yönelik harcanması gereğine işaret etti. KDTP’nin seçimleri gerçekleştirdiğini ve yeni yönetim organlarını seçtiğini söyleyen Mahir Yağcılar, sivil toplum kuruluşları ile birlikte toplumun önderliğini yapmaya hazır olduğunu belirtti.

T.C. Priştine Büyükelçisi Mustafa Sarnıç konuşmasına Ramazan Bayramı kutlamasıyla başladı. Yaklaşık 1 yıl görev süresince Türk Topluluğu temsilcileriyle tanışma fırsatını bulduğunu söyleyen Mustafa Sarnıç, bunun için gurur duyduğunu ifade etti. Priştine’de uluslararası temsilcilerle temaslarında Kosova Türk Toplumunun Kosova için bir şans, bir değer olduğunu, Türklerin yapıcı olduğunu her fırsatla duyduğunu söyleyen Mustafa Sarnıç; “aynı kökeni paylaştığım bir diplomat olarak batılılardan bunu duymak Türkiye için gurur vericiydi” dedi. “Türklersiz bir Kosova düşünülemez” diyen Maslahatgüzarı Mustafa Sarnıç konuşmasının sonunda birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.