Logo Loading

BECET BRAYŞORİ MAMUŞA’YI ZİYARET ETTİ

Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Becet Brayşori heyetiyle birlikte Mamuşa’yı ziyaret etti. Bakan Brayşori Mamuşa ziyareti sırasında Mamuşa yetkilileriyle köyün geleceği hakkında düşünce değiş-tokuşunda bulundu. Görüşmeye Prizren Belediye Meclisi Başkan yardımcısı Ercan Şpat, Kosova Demokratik Türk Partisi-KDTP Genel Başkanı ve Millet vekili Mahir Yağcılar, Prizren Belediye Meclisi temsilcisi Rıfat Krasniç, Prizren Belediyesi Etnik topluluklar komisyonu Başkanı Adnan Yağcılar, Mamuşa Mahmut Paşa Kışlası Komutanı Yüzbaşı Ahmet Tatar, Alperen Gençlik Vakfı Başkanı Kazim Mazrek, Mamuşaspor Futbol Kulubu Başkanı İrfan Elşan, Haci Ömer Lütfü İlkokul Müdürü Abdül Taç Aşık Ferki TKSD-i Başkanı Suphi Mazrek ve çok sayıda Mamuşa sivil örgüt temsilcileri hazır bulundular.

Prizren Belediye meclisi Mamuşa temsilcisi Rıfat Krasniç yüksek konukları selamladıktan sonra Mamuşa hakkında bilgi verdi. Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Becet Brayşori Konuşmasından Kosova güncel sorunları hakkında bilgi verdi. Brayşori “Yeni Kosova nın yaptırılmasında Türklerin de katılması gerektiği ve Avrupa startlarına göre çok uluslu bir Kosova’nın kurulmasını amaçladıklarını belirtti.

Türk KFOR ile ilişkilerine değinen bakan Brayşori bu ilişkilerin Prizren’de Namazgahın inşa edilmesiyle başladığını ve ileride de devam edeceğini inancında olduğu ileri sürdü.

Mamuşalıların çalışmalarına değinen Bakan Brayşori Mamuşalıların çalışkan insanlar olduğunu ve onların tarımcılıkta bütün Kosovadan ve daha geniş bir ala adlarını duyurduklarını belirtti. Bakan Brayşori Mamuşalıların Kosova savaşı esnasında çok sayıda Arnavuda konukluk ettiklerini ve onlarla iyi ilişkilerde bulundukları ve bu ilişkilerin gün bugünde devam ettiğini belirtti. O, Mamuşalılar tarafından bu misafirperverliği hiçbir zaman akıllardan silinmeyeceği vurguladı.

Bakan Brayşori Mamuşa’da Kültür ve spor etkinliklerini kapsayacak bir binanın olmayışı bura gençlerin farklı etkinliklerde bulunmalarında engel olduğunu, bu yüzden Kosova Kültür ve Spor Bakanlığı Mamuşa’da bir Spor ve Kültür merkezinin inşattı için girişimlerde bulunacakları belirti. Bundan sonra İbni Sina sağlık ocağını, Alperen Gençlik Vakfının binasını, Mamuşaspor saasını, ve Aşık Ferki TKSD-inin mekanını ziyaret ettiler.

Toplantıya katılan Mamuşa sivil örgüt temsilcileri örgüt ve derneklerinin karşılaştıkları sorunları dile getirdiler.

Kosova Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Mamuşa’da Mahmut Paşa kışlasını da ziyaret ederek Bölük hakkında yüzbaşı Ahmet Tatar Bakana bilgi verdi.

Suphi Mazrek