Logo Loading

BİLDİRİ

BİLDİRİ

8 Mayıs 2014

Saygıdeğer Seçmenlerimiz,

Dün itibariyle Kosova Meclisi, doksan milletvekilinin oyuyla kendi çalışmalarına son vermiştir. Meclis ve hükümetin çalışmalarının çıkmazda olduğu bu süreçte ülkenin daha hızlı bir şekilde kalkınma ve atılımlara ihtiyacı olduğu bilinciyle fesih sürecine Kosova Demokratik Türk Partisi olarak desteğimizi verdik. Cumhurbaşkanımız Atifete Jahjaga ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde de KDTP’nin Kosova’nın kalkınması ve Avrupa Birliği’ne entegrasyonu konusunda kararlı olduğumuzu ve seçimlerin demokratik ve özgür bir ortamda yapılması gerekliliğine işaret ettik. Yapılan görüşmeler ve istişareler sonucunda Cumhurbaşkanının 8 yada 15 Haziran tarihinde genel seçim tarihini ilan etmesi beklentisini taşıyoruz.

Haziran ayında yapılacak olan seçimler, ülkenin Avro-Atlantik sürecini yakından etkileyeceği gibi Kosova Türk Toplumunun geleceği açısından da hayati önem taşımaktadır. Toplum ve parti olarak bu seçimlerden daha güçlü ve etkin bir şekilde çıkmamız gerekmektedir. Temsiliyetimizin üstüne çıkarak, ülke içinde konumumuzu sağlamlaştırmalı ve güçlendirmeliyiz. Bugüne kadar yaptıklarımız, gelecekte yapacaklarımızın teminatıdır. Aldığımız temsiliyet bayrağını daha ileriye taşıma ümidini paylaşmakla birlikte birkaç konuya açıklık getirmek istiyorum.

Parti olarak bütün mücadelelere rağmen istediğimiz anayasa değişikliği yapılmadığından dolayı Kosova Türk Toplumu 2 tahsis edilmiş milletvekiliyle temsil edilecektir. Türk toplumu adına seçimlerde yer alacak olan siyasi partiler, alacakları oylar neticesinde bu 2 milletvekilliği belki de paylaşmak zorunda kalacaklardır. Bu yüzden de Kosova Türk Toplumunun daha iyi bir şekilde temsil edilmesi için güçlü bir tek partiye ihtiyaç duyulmaktadır. Kosova’da Türk Toplumuyla özdeşleşen ve yıllardan beri her seçimde gücüne güç katan toplumun en köklü, örgütlü ve tecrübeli partisi olan KDTP bu ihtiyaca cevap verebilecek olan tek adrestir.

Parlamento seçimlerinin, yerel seçimlerden hem organizasyon hem de siyasi etki açısından farklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda toplumumuzun tek parti üzerinde neden yoğunlaşması gerektiği açık bir şeklide görülmektedir. Bu anlamda her seçimde olduğu gibi, topluma hizmet etmek isteyen herkese partimizin kapısının açık olduğunu ifade ederken, siz değerli halkımızı beraber hareket etmeye davet etmekteyiz. Kosova Türk Toplumunu temsil etme arzusu ve heyecanını taşıyan tüm parti ve şahıslara, KDTP milletvekili listesinin açık olduğunun altını çizmek istemekteyiz.

Toplumuzun hükümet ve bakanlıklar nezdinde daha iyi bir şekilde temsil edilmesi için tek bir parti çatısı altındaki listeyle seçim sürecine girilmesi gerekmektedir. Seçim sistemi açık olması bütün adayların adil ve eşit bir şekilde yarışmalarına olanak sağlamaktadır. Listede sizlerin en fazla desteğini alan adaylar Kosova Türk Toplumunun yeni seçilmiş temsilcileri olacaklardır. Bu yüzden herkesi yarışını ve mücadelesini KDTP listesinde yapmaya davet ediyoruz.

Burada ayrıca son günlerde gerek basına gerekse de yapılan “birlik toplantılarında”  şartsız birlik ve beraberlikten yana olduklarını ifade eden “lider” ve kurmaylarına da aleni çağırıda bulunmak istiyoruz. Kosova Türk Toplumunun bu seçimlerde kazanabilecek sadece 2 milletvekilliğidir. Tek listede kazanılacak olan 2 vekilliğin önemi, ayrı kazanılacak olan 1’er vekillikten daha önemli olmakla birlikte Kosova’da Türk varlığının geleceği için de hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden toplumsal çıkarlara yoğunlaşarak bir arada hareket etmek zorunluluğumuz mevcuttur. Zaman, birlik ve beraberlik zamanıdır. Birliğimizi seçim sürecinde aktif yer alarak bir daha kanıtlamamız gerekmektedir. Bu yüzden aday olmak isteyen herkese partimizin kapılarının açık olduğunu ifade ederken, bütün halkımızı seçim sürecinde bizleri desteklemeye davet ediyoruz.

KDTP dün ve bugün olduğu gibi yarın da halkımızın çıkarlarının korunması yönünde çalışmaya devam edeceğinin altını çizerken, hepinizin bu önemli süreçte aktif olacağınıza inanarak, şimdiden teşekkürler ve saygılarımızı sunarız.

Mahir Yağcılar
Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı