Logo Loading

BİLDİRİ

KDTP Merkez Yönetim Kurulu, 3 Eylül 2006 günü, Priştine Şubesi Ofisinde toplantı düzenlendi. Genel Bakan Mahir Yağcılar’ın yönettiği toplantıya, KDTP MYK üyeleri yanı sıra, Şube başkanları, KDTP Kosova Meclisi milletvekilleri katıldı.

Toplantıda iki yıla yakın geçen sure içinde uzamanlarla yapılan çalışmalar ve Sivil Toplu Kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen açık tartışmalar, ağırlıklı olarak Kosova’da Dillerin Kullanımı Yasası ile ilgili son gelişmeler değerlendirip ilerideki günlerde KDTP ve Türk milletvekillerinin izleyeceği stratejik adımlar belirlendi.

Bu bağlamda, Kosova Meclisi Genel Kurulu’nun 27-28 temmuz 2006 günleri düzenlediği toplantısında Dillerin Kullanımı Yasası’na yönelik Kabul edilmeyen KDTP önergelerinin yeniden Meclis Genel Kurulu’na indirilme yolları incelenirken, Meclis Başkanlığı’nın 25 ağustos 2006 günü yapmış olduğu toplantısında belirli üç ayrı madde için verilen önergelerin yeniden Meclis Genel Kurulu’na inidirilmesiyle ilgili önerinin sevkedildiği Panel’den yararlanma gereği vurgulı. Bu doğrultuda, Panel’de KDTP’yi temsil edecek Genel Başkan’ın savunacağı tutumları şekillendirecek 3 kişilik bir komisyon oluşturuldu. Komisyona, son günlerde Türk sivil toplum kuruluşları tarafından Dillerin Kullanımı Yasasıyla ilgili ortaya atılan fikir ve görüşlerin dikkate alınması kararı verildi.

04 Eylül 2006
KDTP MYK