Logo Loading

BİLDİRİ

KDTP Prizren Şubesi Yönetim Kurulu 18 Ocak 2005 tarihinde gerçekleştirdiği sıralı toplantısında aldığı kararlarda diğerleri arasında; 11 Ocak 2005 tarihinde İnternet Ajans.com ve 13 Ocak 2005 tarihinde 254 sayılı” Yeni Dönem” gazetesinde gazeteci Enis Tabak tarafından yayınlanan yeni Prizren Belediyesi Başkanlık binasında Türkçe’nin kullanımı ile ilgili haber görüşülüp, bu haberin sağlıksız olduğu aşağıdaki noktalarla açıklığa kavuşturup kamuoyunu bilgilendirme kararı alınmıştır.

1. Haberde yer aldığı gibi Prizren Belediyesi yeni Başkanlık binası 07 Ocak 2005 Cuma günü açılmamıştır, binanın açılışı 06 Ocak 2005 tarihinde Perşembe günü gerçekleşmiştir.

2. Türkçe yasaklanmamış, Türkçe yasağı söz konusu olmamıştır. Prizren Belediyesine ait bütün evraklar ve mühürlerde Türkçe dili UNMİK 200045 yönetmenliğine göre eşit bir şekilde kullanılmaktadır.

3. Yeni Belediye Meclis binasının haberde yansıtıldığı gibi giriş dahil olmak üzere hiçbir yerinde hiçbir dilde asılı levha ve bildiri levhaları şu an bulunmamaktadır.

4. Şimdiki kullanımda olan Prizren Belediye logosu 25 Ekim 2001 tarihinde 01011 -107 Belediye Meclis kararıyla kabul edilmiştir. Logo konusunda itiraz ile görüşlerimiz ve çalışmalarımız yürütülmüştür, ve bugün UNMİK VE Belediye yetkilileriyle görüşmeler halen gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda olumlu neticeler beklenmektedir.

5. Belediye logosu ile ilgili memnuniyetsizliğimizi KDTP Belediye çalışanları protestosunu, yeni Belediye bina açılışında açık bir şekilde göstermiştir.

Bu tür yanlış bilgilerin kamuoyuna aktarılmaması ümidiyle, KDTP VE Kosova Türk halkının sorun ve çalışmaları hakkında kamuoyuna ilgilendiren sağlıklı bilgileri vermeye KDTP olarak bir kez daha hazır olduğumuzu bildiririz.

Saygılarımızla