Logo Loading

B İ L D İ R İ

Dünkü Kosova 7. yasama dönemi Meclis oturumunda 6 Ekim seçimlerinin galibi Albin Kurti hükümeti başbakanlığında yeni hükümet kabinesi oylandı.
Başbakan Albin Kurti tarafından açıklanan yeni hükümet programında önümüzdeki dönemde uzun vadeli değişiklikler olacağı vaadinde bulunmuştur.
Kosova Demokratik Türk Partisi Başbakan Albin Kurti ile koalisyon görüşmelerinde bugüne kadar yürütmüş olduğumuz Bakanlık düzeyinde temsiliyetimizin devam etmesi konusunda bütün girişimlerimize rağmen malesef partimizin son seçimlerde oy düşüşü yaşaması, Boşnak topluluğunun ilk defa bizden fazla oy alması, Albin Kurti’nin bu sefer bu sonuçları göz önünde bulundurarak anayasal olarak azınlıklara tanınan Bakanlık görevini Boşnak partilerinden yana kullanmıştır.
Bu yasama dönemimde Kosova Demokratik Türk Partisi olarak hükümette temsiliyetimizi 2 Bakan yardımcılığı, Başbakanlık ve Bakanlık düzeyindeki danışmanlıklar, Başbakanlık topluluklar ofisinde temsiliyetimiz, ayrıca tam dönem Meclis Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiş olacaktır.
Ayrıca yapılan koalisyon anlaşması içerisinde siyasi atamaların dışında Devlet kurumları içerisinde kalıcı istihdam yaratacak çözümler üzerinde de anlaşmaya varıldı.

Bu dönem koalisyon sonucu aldığımız görevlerimizde Kosova Türk toplumunu en iyi şekilde temsil edeceğimizi, Parti olarak gelecek seçimlere daha iyi hazırlanıp birlik ve bütünlük içinde çalışarak oy sayımızı arttırma mecburiyetinde farkında olduğumuzu ve KDTP olarak hükümetin çalışmalarının milletimiz ve genel haklarımız takibi açısından ısrarla üzerinde duracağımızı kamuoyuna bildiririz.