Logo Loading

BİLDİRİ

Kosova Demokratik Türk Partisi Merkez Yönetim Kurulu 16 Eylül 2006 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, Dil Yasası ile ilgili gelişmeleri her yönüyle değerlendirdi.

Kosova ve Kosova toplumu önemli ve kritik bir dönemden geçtiğini göz önüne alarak KDTP bir daha Kosova’nın nihai statüsüne ulaşması için müzakereler sürecini destekleyeceği vurgulı.

Temas grubunun bildirgesinde olduğu gibi tüm etnik toplulukların temel sorunlarına çözüm verecek bir Kosova’nın olmasından yana olduğu belirtildi.

KDTP, Kosova’nın genel çıkarları ve Türk topluluğu çıkarları yolunda çalışmaya devam edecektir. Bu süreç içinde, Kosova Türk Sivil Örgütlerinin de iyi niyet çalışmalarının önemi vurgulı.

Dil yasası, etnik toplulukların ihtiyaçlarını dikkate almadan, çoğunluğun oylaması sonucu çıkmıştır. Kosova için hassas olan bu dönemde anayasa topluluk hakları yasası gibi toplulukları çok yakından ilgilendiren hukuki belgeler de hazırlanacaktır. Dolayısıyla bu gelişmeleri dikkate alarak söz konusu yasanın bir daha gözden geçirilmesi ihtiyacı olduğu vurgulı.

Kosova Türkleri, Türk dilini Türklerin yaşadığı yerlerde resmi kullanımda olması istemi temel bir hak olduğu belirtildi.

Kosova parlamentosunda gerçekleşen oylamadan alınan sonuçlar, Kosova Türk toplumunun bugüne kadar verdiği desteklere gerekli karşılık alınmadığı belirtilerek, gelecek dönemde siyasi çalışmalar ve ortaklıklar her yönlü değerlendireceği belirtildi.