Logo Loading

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Heyetiyle Topluluk Temsilcileri Görüştü

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Heyetiyle Topluluk Temsilcileri Görüştü

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi heyeti, Kosova ziyareti süresince Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar, Boşnak Milletvekili Cezayir Murati ve Rom Milletvekili Zylfi Merca ile görüştü. KDTP Genel Başkanı Yağcılar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi heyetine görüşme sırasında diğerleri arasında Kosova’da Türk Topluluğu’nun siyasi, temsili ve genel durumundan bilgi verildi.

Genel Başkan görüşmede, Başmüzakereci Martti Ahtisaari önerisini Türk topluluğunun desteklediğini de bildirdi. Önerinin kabul edilmesinden sonra yeni yazılacak Anayasa ve akabinde de uygulanmasında istemlerin olacağını belirtti. Prizren’de olduğu gibi diğer belediyelerde de Türk dilinin resmi kullanımda olması uygulamaların getirilmesini istediğini belirtti. Yağcılar, eğitim, kültürel ve istihdam alanlarda Türk topluluğuna daha büyük desteğin sunulmasını isterken, Türk topluluğunun barış ve istikrardan yana olduğunu ve tüm topluluklarla hoşgörü içerisinde yaşadığını vurguladı.

Ahtisaari önerisinin istikrar getireceğine inancında olduğunu belirten Genel Başkan, Türk topluluğunun haklarını savunması için iyi bir zemin yarattığına inandığını belirtti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi heyeti ile görüşmede diğer topluluk liderleri de Ahtisaari paketi ve Kosova’daki durumla ilgili görüşlerini bildirdi.