Logo Loading

Biyometrik ve Türkçe Kimlikler Verilmeye Başladı

Biyometrik ve Türkçe Kimlikler Verilmeye Başladı

Kosova’da Türkçe kimlik kartlarının basılması için 13 yıl verilen mücadele mutlu son ile neticelendi. Kosovalı Türkler bugün Türkçe kimlik kartına sahip oldu.

Kosova’da ilk biyometrik kimlik kartlarının verildiği  törende bir ilk daha yaşanarak, Türkçe ibareler içeren kimlik kartlarının da dağıtımı yapıldı. İlk biyometerik kimlik kartlarının takdim edilmesi töreninde konuşan Kosova İçişleri Bakanı Bajram Rexhepi, biyometrik kimlik kartlarının basılması ile, Avrupa yolunda  önemli  adımın daha atıldığını belirtti. Vize muafiyeti kriterlerinden biri olan biyometrik kimlik kartlarının Kosovalı vatandaşlara önemli kolaylıklar sağlayacağını kaydeden Bakan Rexhepi, maliyeti  7 milyon 800 bin Euro olan  kimlik kartlarının 3 yıl içinde eskileri ile değiştirileceğini söyledi. Arnavutluk, Karadağ  gibi komşu ülkelerle bu kartlarla yolculuk yapılabileceğini kaydeden Bakan Rexhepi, 1 milyon 700 bin kartın basılacağını kaydetti.

Ardından da  Kosovalı bir Arnavutta İçişleri Bakanı Bajram Rexhepi, Prizrenli bir Türk’e de Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan,  bir  Sırp’a da  Almanya’nın  Priştine Büyükelçisi Peter Blomeyer takdim etti.

Büyükelçi Ozan, bu gelişmenin Arnavutlar, Boşnaklar, Türkler, Sırplar ve diğer toplulukların birlikte yaşadığı Kosova’nın çok kültürlü yapısının sağlamlaşıtırılması yönünde son derece önemli ve memnuniyet verici bir gelişme olduğunu belirtti.

Törende hazır bulunan ve  Türkçe kimlik kartı alan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkçe  kimlik kartlarının verilmesini, Kosova Türk toplumu  açısından önemli bir gün olarak niteledi.

“Uzun yıllar verilen mücadelenin ardından, söz verdiğimiz gibi,  parlamentoda, hükümette yaptığımız çalışmaların neticesinde kimlik kartlarının Türkçe basılması, bizim için çok önemli bir gün, bir an ve bir gelişmedir. Bu olgu, Kosova ‘da Türk toplumunun Kosova içinde önemli yeri olduğunu teyit etmektedir” şeklinde konuşan Bakan Yağcılar, bu gelişmenin 2 ya da 5 ay  önce  başlatılan bir çalışma olmadığına dikkat çekti. Kosova Türklerinin Türkçe kimlik kartına sahip olması mücadelesinin 13 yıl önce başlayan bir süreç  ve verilen bir mücadele olduğunu hatırlatan Bakan Yağcılar, “ bizler şartnamemiz ve yasal  uygulamalarda çalışmalarını yapmamış olsaydık, bazı parti ve şahısların iddia ettiği gibi 2 ay önce şartlandırdık bu yüzden kimlik kartları oldu demeleriyle, bugün Türkçe kimliklere sahip olmazdık” şeklinde konuştu.Bakan Yağcılar, Türkçe kimlik kartlarının basılmasının,  Kosova Meclisi’ndeki Türk milletvekilleri, hükümet içinde yer alan Türk temsilcilerin çalışmalarıyla,  Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) sayesinde gerçekleştiğinin altını çizdi.

Bakan Yağcılar, ardından  Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Cüneyd Ustaibo, milletvekili Enis Kervan ve Prizren KDTP Şube Başkanı Levent Buş’a Türkçe kimlik kartlarını  takdim etti.

Kosovalı Türklerden  Büyükelçi Ozan’ın elinden Türkçe kimlik alan Kemal Kerpan da çok mutlu olduğunu, Türkçe kimlik kartına  kavuşmasından dolayı Büyükelçi Ozan, Bakan Yağcılar ve emeği geçen tüm KDTP yetkililerine teşekkürlerini ifade ederek, “hakkımız telafi edildi, herkese teşekkür ederim” dedi.

 

 daha fazla fotoğraf için tıklayın…

/kosovaport/