Logo Loading

Boşnak Kültür Günü Kutlandı

Boşnak Kültür Günü Kutlandı

“Sofra” derneği organizasyonuyla Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde 17 Aralık 2011 günü Boşnak Kültürü Günleri başladı ve iki gün içerisinde konser, Boşnak folklor giysileri tanıtımı, Boşnakların tarihsel süreçlerini anlatan panel düzenlenecek.
Kosova’da Boşnak Kültür Günleri etkinliğinde genç Boşnak kızları konukları üzerlerinde geleneksel folklor elbiseleriyle karşıladı.

Prizren ve yöresinde folklor giysileri ve el işleri sergisi Türkiye Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Boşnakların Bağımsız Milletvekili Hamza Balje tarafından açılışı yapılan sergi yetkililerin ilgisini çekti.

Tören selamlama konuşmalarıyla devam etti.

Boşnak Kültür Günleri açılışına katılan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar Boşnakça yaptığı konuşmasında, Boşnak Kültür Günleri’nin sadece Boşnaklar için değil, aynı zamanda diğer kültürler için de önemli bir faaliyet olduğunu vurguladı. Gelenekleri korumak için ileriye dönük çalışılması gerektiğine dikkati çeken Yağcılar, bu anlamda Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Türkiye Büyükelçiliği bu tür faaliyetlere vermiş oldukları destekten dolayı çok önemli işler yaptığını söyledi.

Konuşmasının başında Türkiye Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi gibi Türkiye’nin bütün kurumlarının da Türk, Arnavut, Boşnak, Rom ayrımcılığı yapmadan herkesi kucakladıklarını dile getirdi. Yüzyıllar sonra burada yaşamayı sağlayacak en önemli varlık olan kültürlerini ve sanatsal eserlerini tanıtmak için herkesi teşvik ettiklerini ifade eden Ozan,  bu tür kültürel faaliyetlerin Yunus Emre Merkezi Priştine şubesinde de devam etmesi dileğinde bulundu.

Katılımın yoğun olması beklenen Boşnak Günleri ekinliği açılışında Boşnak elbiselerin tanıtımı yanı sıra, Boşnak halk dansları da sergilendi.

“Merhaba, dobro nam doşli braço Boşnaci” (Merhaba, hoş geldiniz sevgili Boşnak kardeşler) diyerek sözlerine Boşnakça başlayan Priştine Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Doç. Dr. İsmet Biner, burada Boşnak kardeşlerimizin kültür günlerini kutlamanın mutluğunun yaşandığını ifade etti. Yunus Emre Türk Kültür merkezinin amaçlarını anlatan Biner, kurumun bulunduğu her yerde o bölgenin bütün topluluklarına aynı seviyede yakınlık duyarak, kültürlerini tanıtmalarına destek sağlayarak, imkan sunduklarını belirtti.

Yunus Emre Kültür Merkezi ve Türkiye’nin katkıları için teşekkürlerini belirten “Sofra” Derneği Başkanı Behri Şahsivari, Boşnak ve Türklerin ortak kültürü olduğuna dikkati çekti.

Barış Manço’yu anma adına yapılan resital ardından Boşnak kültürünün tanıtımı için önemli olan bu etkinlikte Boşnakların Kosova’daki tarihsel sürecini anlatan Prof. Dr. Sadik İdrizi, tarih boyunca Goralı, Torbeş gibi isimleriyle bilinen Boşnakların farklı bölgelerde yaşadıklarını ve bu bölgelerde nüfus sayısı değişiminden, kültürel etkinliklerine kadar değindi.

Törende T.C. Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ve Yunus Emre Kültür Merkezi Müdürü İsmet Biner ve Prizren Şubesi Başkanı Mustafa Altuğ’a el işi süs eşyaları hediye edildi.

Boşnak Kültür Günleri etkinliği yarın akşam saat 18:00’da ‘Podgorski Biseri’ Derneği Boşnak halk türküleri ve dansları konseriyle devam edecek.