Logo Loading

Büyülü Ağaç, Çocukları Büyüledi

Büyülü Ağaç, Çocukları Büyüledi

24 Kasım Öğretmenler günü vesilesiyle 24-26 Kasım 2011 tarihleri arasında düzenlenen “Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü” kültür etkinlikleri çerçevesinde Prizren Kültür Evi salonunda bugün  saat 11.00’de Cengiz Öcek Gölge Tiyatrosu tarafından “Büyülü Ağaç” oyunu sunuldu.
Oyunu, Prizren’de Türkçe öğrenim sürdürülen ilköğretim okullarından en küçük öğrenciler izleme fırsatı buldu. Karagöz ve Hacivat’ın maceraları çocukların doyasıya eğlenmesini sağladı. Oyun süresince usta oyuncu Cengiz Öcek, çocukların da katılımını başarılı bir şekilde sağladı. 10 yıldır Cengiz Öcek Gölge Tiyatrosu repertuarında olan “Büyülü Ağaç” oyununun bugüne kadar 500’den fazla gösterisi yapıldı.

“Büyülü Ağaç” 18. ve 19. yüzyıl oyunlarından yola çıkarak hazırlanmış dinamik bir oyun. Klasik bir Karagöz oyununda görebileceğimiz her ayrıntıyı bu oyunda da bulabiliyoruz. Özellikle Karagöz oyunlarının Şamanizm etkisi altındaki özelliklerini epik bir yorumla bir araya getiren bu gösteri hareket ağırlıklı olarak planlandı. Yani söz en az seviyede kullanılıyor. Karagöz’ün otantik çalgıları ‘nareke’ ve ‘def’, oyunun örgüsü içinde dramatik gerilimi sağlamak üzere etkin bir biçimde yer aldı.

Oyun bittikten sonra da sanatçı çocuklarla iç içe olmayı ihmal etmedi. Sahneye çıkıp çocuklarla kurduğu diyaloglarla Karagözü tanıttı ve sevdirdi.

Cengiz Öcek’e “Türkiye’den Kosova’ya Sanat Köprüsü” kültür etkinlikleri vesilesiyle Kosova’ya gelen tiyatro sanatçısı Orhan Kurtuldu eşlik etti.