Logo Loading

Daha Fazla Çalışmamız Gerekiyor

Daha Fazla Çalışmamız Gerekiyor

6 yıl önce Kosova Bağımsızlık Deklarasyonuna imza atanlar arasında üç Türk milletvekili de vardı. KDTP milletvekilleri Mahir Yağcılar, Müferra Şinik ve Enis Kervan; Kosova Meclisi’nde bağımsızlığı onaylayarak imzaladı.

KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar Kosova bağımsızlığı yıldönümünde Kosovahaber’e konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni bir devletin doğuşuna tanık olmanın ayrı bir duygu yaşattığını vurgularken Kosovalı Türklerin de yeni devletin yeni Anayasası’nda yer alması mücadelesinin de heyecanını unutmadığını ve unutmayacağını belirtti.

“Uzun yıllar verilen mücadeleden sonra Kosova bağımsızlığını ilan etti. Anayasa hazırlanması ve onaylanmasında, bayrak ve marşın kabul edilmesi sürecinde de aktif rol oynadık. Türk temsilcileri olarak bu nedenle kendimizi şanslı hissettiğimi gibi aynı zamanda da gururluyuz. Bu devletin, tüm sıkıntılara rağmen, 6 sene içerisinde bölge ülkelerle de kıyaslandığında da hızlı adımlarla ilerlediğini söyleyebiliriz. Avrupa Birliği’ne üye olmakla bu başarı taçlandırılmış olacak.”

Kosova Türklerinin haklarının Anayasa ile Türkçenin resmiyeti ve Türklerin kurumlarda temsiliyeti ile sağlandığını belirten Mahir Yağcılar, 23 Nisan’ın da Türk Topluluğu’nun Milli Günü olarak kutlandığına da dikkati çekti. Türklerin anadilinde her düzeyde eğitim haklarının da sağlandığını söyleyen Yağcılar, bu çerçevede Türk derneklerin de faaliyetlerine zemin yaratıldığına işaret etti.

Türk Toplumu sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kosova bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu söyleyen Mahir Yağcılar, Türk toplumunun Kosova-Türkiye ilişkilerinde köprü rolünü başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini vurguladı.

Bağımsızlık yıldönümünü vatandaşlarımıza kutlayan Mahir Yağcılar, daha fazla çalışmak gereğine işaret ediyor:
“Daha fazla çalışmamız gerekiyor. Yeni bir devleti kurmak kolay değil, herkes kendi alanında fazla çaba harcamalı. Herkes kendi işinde daha başarılı olursa, ülkenin kalkınması ve Avrupa Birliği entegrasyonu sürecinde de daha başarılı olacağız.

Kaynak: kosovahaber.net