Logo Loading

“Doğru Yol” TKSD Yönetim Kurulu üyeleri KDTP-Prizren Şubesinde

“Doğru Yol” Türk Kültür ve Sanat Derneği Yönetim Kurulu üyeleri dernek Başkanı Tahir Luma öncülüğünde 17 Ağustos Salı akşamı Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Yönetim kuruluna ramazan ziyareti gerçekleştirmiştir.

KDTP Şube Başkanı Cemil Luma ve Yönetim Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu görüşmede Ramazan ayının dayanışma ve birlik beraberlik paydası dikkate alınarak, parti ile “Doğru Yol” Derneği arasında yürütülebilecek ortak noktalar görüşülmüştür.

Bir toplumun gelişimi için kültürel değerlerin taşıdığı önemin altının çizildiği toplantıda, bu noktada kültür derneklerinin önemine değinilmiştir. Parti olarak, Türk Toplumunu temsil eden bütün sivil toplum kuruluşlarıyla hedefin sıkı iş birliği olduğu vurgusu yapılarak, şube çalışma programında sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğinin önemli bir noktayı oluşturduğu ifade edilmilştir. Türk Toplumunun önemli bir süreçten geçtiğine vurgu yapan parti yetkilileri, bu süreçte sivil toplum algısının ve faaliyetlerinin büyük rol oynadığının altı çizilmiştir. Toplumsal olaylarda partinin yanı sıra sivil toplumuma da büyük görev ve sorumluluk düştüğünün belirtildiği görüşmede özellikle toplumun bütün paydalarının 2011 yılını ciddiye alması gerektiği belirtilmiştir. 2011 yılının Mart ve Nisan ayları arasında Türk Toplumun geleceği için bir sınav niteliğindeki nufüs sayımlarının yapılacağına vurgu yapılırken, sivil toplumun bu süreçte partiyle sıkı bir işbirliği içinde olması gerekliliği savunulmuştur.

Doğru Yol Derneği yetkilileri de nufüs sayımlarının taşıdığı önemin bilincinde olduklarını ifade ederken, 60 yıllık dernek tarihinde Türk toplumun var olan sorunlarının çözümende gösterdiği hassasiyeti nufüs sayımlarında da tekrarlayacaklarını belirtiler. Bu süreçte derneğin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye hazır olduğunu ifade eden dernek yöneticileri, nufüs sayımlarının önemine yönelik etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını dile getirmiştiler.

Görüşmede Kosova Türklerinin çınarı Doğru Yol Derneğinin 2011 yılında 60’ncı yılını kutlayacağının vurgu yapar Doğru Yol Derneği yöneticileri, kutlamanın 2011 yılının Türk Toplumu açısından taşıdığı önemi daha da artırdığını ifade etmiştirler. Derneğin 60’ncı kuruluş yıldönümünün kutlanması için parti yetkililerinden destek talep eden dernek yetkilileri, verilecek olan desteğin derneğe değil Türk Toplumuna verileceğinin altını çizmiştirler.

Görüşmenin sonunda KDTP’nin bundan sonraki süreçte derneklerle daha sıkı işbirliği içine gireceğini ifade eden parti yetkilileri, toplumsal sorunların çözünde sivil toplumun da önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade edilmiştir.

Kosova Demokratik Türk Partisi
Prizren Şube Başkanlığı