Logo Loading

Eğitim Fakültesine Ziyaret

Eğitim Fakültesine Ziyaret

KDTP Genel Başkanı ve Kosova Milletvekili Mahir Yağcılar bu gün Priştine Üniversitesi Prizren Eğitim Fakültesi, Türkçe sınıf öğretmenliği bölümünü ziyaret etti. Ziyaret esnasında bölüm görevlileri ve öğrencileri ile görüştü.

Açılış konuşmasında öncelikle öğrenci ve eğitimcilerin geçmiş kurban bayramlarını ve yeni yılını kutlarken eğitim fakültesinin değeri ve öneminden de bahsetti.

Eğitim fakültesine parti olarak her zaman destek verdiğini belirten Genel Başkan şu anda öğrenim görenlerin geleceğin değerli öğretmenleri ve toplumun öncülerini olarak gördüğünü de söylerken, bu bölümde okuyan öğrencilerin Kosova ve Kosova Türk toplumu için ne kadar önem taşıdığını da belirtti.

Görüşmenin ilerleyen saatlerinde Eğitim Fakültesinde okuyan öğrencilerin yüksek lisans ve doktora tezlerine devam etmelerinin gerektiğini ve parti olarak bu konuda ellerinden gelen desteği sağlayacağını da bildirdi.

Genel Başkan KDTP’nin ve Kosova’da ki Türk toplumunun önemi ve yerinden bahsederken, Kosova’da 2006 yılında nihai statüsüne ulaşılmamasına rağmen, 2007 yılında buna varılacağına ve bu konunun bizleri yakından ilgilendiren bir konu olduğunu da belirtti.

Dil yasası, eğitim yasası, kültür mirası ve diğer yasalardan bahsederken , Türkçe eğitimin yasalarda ne denli önemli olduğunu ve Türkçe eğitimin yasalara göre daima var olması için mücadelenin verileceğinin altını çizdi. Bütün bunları yeni yazılacak anayasa ile de garanti altına alınması için çalışmaların yapıldığını ve bu konuda tüm toplumun seferber olmasına gerek duyulduğuna işaret etti.

Görüşmenin devamında, bu yıl yapılacak olan sayımlar ve seçimler hakkında da öğrencileri bilgilendirdi.

Bunun yanı sıra, öğrencilerin sorunlarını dinledi ve sordukları sorulara cevap vermeyi de ihmal etmedi.

Geleceğinin eğitimcileri Genel Başkanın ziyaretinden memnun kaldıklarını bildirirken ileride de benzeri toplantıların yapılmalarını dile getirdiler.