Logo Loading

Esnaf Derneği Heyeti KDTP-Prizren Şubesinde

Esnaf Derneği Heyeti KDTP-Prizren Şubesinde

Esnaf ve İş adamlar Derneği Yönetim Kurulu üyeleri dernek Başkanı Şarik Cibo öncülüğünde 13 Ağustos Cuma akşamı Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Yönetim kuruluna ramazan ziyareti gerçekleştirmiştir.

KDTP Şube Başkanı Cemil Luma, Genel Başkan Mahir Yağcılar ve Yönetim Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu görüşmede Ramazan ayının dayanışma ve birlik beraberlik paydası dikkat alınarak, parti ile Esnaf Derneği arasında yürütülebilecek ortak noktalar görüşülmüştür. Kosova’nın geleceği için kalkınma ve ekonomik büyümenin önemli bir noktaya tekabül ettiğinin altının çizildiği görüşmede son günlerde Türk iş adamlarının Kosova’daki özelleştirme sürecine yakın ilgi duymalarının memnuniyet verici bir gelişme olarak yorumlanmıştır. Parti ve Esnaf Derneğinin bundan sonraki süreçte de özellikle Kosova ekonomisinin canlanması adına Kosova’ya Türk sermayesinin girmesi konusunda ortak hareket etmesi gerekliliği benimsenmiştir. Türk sermayesinin Kosova’da yatırımlarını sürdürmeleri için ihalelerde şeffaflık ve garantinin önemli bir noktaya tekabül ettiğinin altının çizildiği görüşmede Kosovalı işadamlarının özellikle vize konusunda yaşadıkları olumsuzluklar da ele alınmıştır. Esnaf derneği özellikle orta ölçekli esnafın vize konusunda yaşadığı olumsuzlukların büyük bir sorun olduğunun altını çizerken, bu sorunun aşılmasının Kosova özellikle de Prizren ekonomisine sunacağı katkı ifade edilmiştir. Görüşmede ayrıca fiskal kasalar konuusu da görüşülmüştür. Fiskal kasa uygulanmasının halen alt yapısının oluşturulmadığı ifade edilirken, bunun Kosova ekonomisine olumludan çok olumsuz yansıyacağına dikkat çekilmiştir. Bu yüzden bu konunun Kosova ekonomisine değil de yüzden hükümet ve esnafın bu konuda ortak hareket etmesinin önemine değinilmiştir.

Görüşmenin sonunda KDTP’nin bundan sonraki süreçte derneklerle daha sıkı işbirliği içine gireceğini ifade eden parti yetkilileri, toplumsal sorunların çözümünde sivil toplumun da önemli bir rol oynaması gerektiğini ifade edilmiştir.

Kosova Demokratik Türk Partisi
Prizren Şube Başkanlığı