Logo Loading

“Fetih 1453” Filmi Priştine’de de Seyircisiyle Buluştu

“Fetih 1453” Filmi Priştine’de de Seyircisiyle Buluştu

23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı kutlamaları çerçevesinde Cuma akşamı Priştine’de Türk yapımı “Fetih 1453” filmi gösterime sunuldu. İstanbul’un fethini konu alan bu film Priştine film severleri tarafından da büyük ilgi gördü.

Film gösterimine geçmeden önce gecede konukları ve davetlileri selamlayan Kosova Ticaret ile Sanayi Bakanı ve KDTP Priştine Şubesi Başkanı Cüneyt Ustaibo, bu filmin gerçekleştirilmesinde emeği geçmiş herkese teşekkür ederek, Priştine’de de gösterilmesi için sarf edilen çok büyük çabayı anlayışla karşılayan Aksoy ekibine saygılarını sundu. Ustaibo, aynı zamanda yönetmen Faruk Aksoy’un bundan sonraki projelerinde geriye dönerek, Osmanlının Avrupa’ya yayılmasında çok büyük önem arz eden 1389 Kosova Savaşını da beyaz perdeye taşıması dileklerinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği temsilcisi Ulvi Derendeli de, 23 Nisan Kosova Türklerinin Milli Bayramı vesilesiyle dünya tarihinin en önemli sayfalarından biri olan İstanbul’un fethini konu alan “Fetih 1453” filminin Prizren ve Priştine’de gösterilmesinin, dost ve kardeş ülke Kosova’da yaşanan ortak tarih ve konunun amaçlandığı ortak gelecek açısından çok anlamlı ve değerli bir etkinlik olduğunu ifade etti. Darendeli, bu gibi etkinliklerin iki ülke arasında dostluk ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendireceğini belirtti.

“Fetih 1453” filminin yönetmeni Faruk Aksoy ve ekibi de gecede hazır bulundu. Faruk Aksoy, bu Milli Bayramda Kosova topraklarında olmak ve bu filmi Kosovalılarla paylaşmanın büyük bir gurur ve onur verici olduğunu belirtti. Türkiye’yi, Kosova’yı ve Balkanlarda yaşayan diğer Türkleri tarih boyunca ilgilendiren en değerli değerlerimizden birinin Fatih Sultan Mehmet olduğunu ve bu konuyu dünya çapında bir film olarak yapılmasında çalıştıklarını ifade etti. Aksoy, sadece bizim tarihimiz açısından değil, dünya tarihi açısından çok önemli sonuçlar doğurmuş bir olay olduğunu da söyledi.

Gecenin anısına Faruk Aksoy ve ekibine Kosova Ticaret ile Sanayi Bakanı ve KDTP Priştine Şubesi Başkanı Cüneyt Ustaibo,  Priştine manzaralı bir tablo ve hediyeler verdi.