Logo Loading

Fetih 1453 Filmi Prizren’de Yoğun İlgi Gördü

Fetih 1453 Filmi Prizren’de Yoğun İlgi Gördü

Bu yıl Kosova’da 4.’sü kutlanan 23 Nisan Kosova Türklerin Milli Bayramı vesilesiyle düzenlenecek 4 günlük etkinliklerin açılışı “Fetih 1453” filmi Kosova galasıyla dün akşam yapıldı. Kosova’da ilk kez gösterime giren filme ilgi yoğundu.
“Bu yıl da günün anlam ve önemi için yakışır bir program yapmaya çalıştık ve hedefi tam bulduk diyebilirim” diyen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar, bu yıl 4. kez Kosova Türkleri Milli Bayramı’nın kutlandığımı hatırlattı. 1453 İstanbul fethinin dünya tarihi için önem taşıdığını dile getiren Yağcılar, İstanbul fethini konu eden “Fetih 1453” filmiyle programa başlamanın önemine değindi. 23 Nisan vesilesiyle dört günlük programı tanıtan Yağcılar, Kosova yüksek temsilcilerinin de bayrama katılacağını söyledi. Yağcılar, “23 Nisan etkinlikleri bizim sesimiz, birliğimiz, kararlılığımız ve varlığımızın kanıtı olacaktır”, dedi.

“Tarihimiz için çok değerli olan Kosova’da, siz soydaşlarımızın yaşamış olduğu Prizren şehrinde, ortak bayramımız olan 23 Nisan etkinlikleri açılışı çerçevesinde gösterime giren “Fetih 1453” filmini seyretmek için bir beraberliği paylaşıyoruz” diyen Türkiye Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti kurumları adına bütün Kosovalıların 23 Nisan bayramını kutladı. Ozan, 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı vesilesiyle, dünya tarihinin en önemli sayfalarından biri olan İstanbul’un fethini konu alan “Fetih 1453” filminin Prizren ve Priştine’de gösterilmesinin, dost ve kardeş ülke Kosova’yla yaşanılan ortak tarih ve kurmaya amaçladığımız ortak gelecek açısından çok anlamlı ve değerli bir etkinlik olduğunu dile getirdi.

Oyuncu ekibiyle sahneden seyircileri selamlayan “Fetih1453” filmi yapımcısı ve yönetmeni Fatih Aksoy, “Kosova’da sizlerle milli bayramınızda birlikte olmaktan çok mutlu olduk. Özellikle bağımsız Kosova topraklarında olmak bizlere onur ve gurur verir”, dedi. “Bizleri bir arada tutan en önemli değerlerden biri, Fatih Sultan Mehmet Han ve onu ruhudur”, diyen Aksoy, “Fetih 1453” filmiyle bu ruhu dünyadaki kardeşlerine anlatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Günün anlam ve önemini belirten teşekkür plaketlerini Bakan Yağcılar, yapımcı yönetmen Fatih Aksoy, Fatih Sultan Mehmet  rolünü oynayan Devrim Evin, Şövalye Guistinian’ı canlandıran Cengiz Coşkun   ve yapım koordinatörü Faruk Metin’e verdi.

23 Nisan etkinlikleri açılış programına, siyasi ve dernek temsilcileri yanı sıra çok sayıda davetli de katıldı.

Kosova Türkleri Milli Bayramı etkinlikleri çerçevesinde bu akşam Prizren’de saat 18.30’da Agim Rifat’ın “Doğru Yol Tiyatro Kolu” ve Enver Baki’nin “Dört Lule Mahallesi Çocukları” kitapları tanıtımı Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nda yapıldıktan sonra saat 19.30’da  T.C. Kültür Bakanlığı Türk Sanat Müziği Topluluğu Konseri – Prizren Kültür Evi salonunda verilecek.