Logo Loading

Gençler Üniversite Hakkında Bilinçlendirildi

Gençler Üniversite Hakkında Bilinçlendirildi

Kosova Demokratik Türk Partisi Gençlik Kolları, Cumartesi günü Türkiye’de yüksek eğitimini devam ettirmek isteyen öğrencilere yönelik bir bilgilendirme toplantısı tertipledi. Lise son sınıfı öğrencilerinin katıldığı toplantıda konuşmacılar TCS sınavı ve süreç hakkında gençleri bilgilendirdiler.

Partinin Prizren Şube ofisinde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan KDTP Prizren Şubesi Gençlik Kolu Başkanı Sencar Karamuço, gençlik kolu olarak ilk faaliyetlerini üniversiteye gidecek olan gençlere yönelik yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ve buna benzer eğitici etkinliklerle gençlerle buluşmaya devam edeceklerini söyledi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da gençlerin TCS de birbirleriyle tatlı bir rekabet içine gireceğine dikkat çeken Karamuço, ama bundan önce gençlerin sınavda yarışacakları kontenjanları belirlemeleri gerektiğinin altını çizdi. Gençlik Kolları olarak 1-2 hafta içinde gençler kontenjanlar ile ilgili anketlerin de yapılmaya başlanacağına dikkat çeken Karamuço, gençleri bu süre zarfı içinde eğitimlerini sürdürmeyi düşündükleri bölümler hakkında karar kılmalarının gerekliliğine işaret etti. Gençleri kontenjan seçiminde daha seçici olmaları isteminde bulunan Karamuço, gençlerin üstesinden gelebilecekleri ve başarılı olabileceklerini düşündükleri bölümleri seçmeye davet etti.

KDTP Genel Sekreteri Fikrim Damka ise yaptığı konuşmada partinin eğitim politikaları hakkında bilgi verdi. Parti olarak 1994 yılından bu yanan Büyük Öğrenci Projesi çerçevesinde Türkiye’ye öğrenci gönderildiğine işaret eden Damka, bu yılda 60’a yakın öğrencinin bu fırsattan yararlanacağını söyledi. Bu yılki kontenjanlarında yeni yıldan sonra belirleneceğinin altını çizen Damka, gençleri bu konuda daha duyarlı ve seçici olmaya davet etti.

KDTP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Lopar ise gençlerden TCS sınavını ciddiye almaya ve bu süreci çalışarak geçirmeye davet etti. Her şeyin sırının okumakta olduğunun altını çizen Lopar, ancak bu şekilde gençlerin hayallerine ulaşabileceklerini savundu.

KDTP Prizren Şubesi Sekreteri Varol Bekteş ise gençlerin üniversite hayatında karşılaşabileceği sorunlar hakkında gençleri bilgilendirdi. Gençlerin eskiye nazaran daha az sorunlarla karşılaştığını ifade eden Bekteş, küçük şehirlere nazaran büyük şehirlerde öğrencilerin daha fazla sorun ve zorluklarla karşılaştığını belirtti. Gençlerin burstan dolayı özellikle İstanbul’u tercih ettiğini ifade eden Bekteş, özellikle son düzenlemelerden sonra İstanbul’un artık burs konusunda var olan cazipliğini kaybettiğini söyledi.

Gençler diploma sınavı ile TCS sınavının çok yakın zaman içinde yapılmasından duydukları endişeyi dile getirirken, bunun kendilerini olumsuz etkilediğini ifade ettiler. Sadece sınavdan başarılı olup üniversiteye gitmeye hak kazanan öğrencilerin değil de bütün öğrencilerin puanlarının açıklanmasını talep eden gençler, ayrıca var olan kontenjan sayısının da artırılması isteminde bulundular.