Logo Loading

Gençlerin İzmir keşfi

Gençlerin İzmir keşfi

KDTP Gençlik Kolunun organizasyonuyla düzenlenen İzmir gezisinde 30’un üzerinde genç doyasıya eğlendi. Gençler sadece eğlenmekle kalmayıp tarihi ve kültürel yerleri de gezme şansına sahip oldu.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün misafirleri olarak Kosova Demokratik Türk Partisi KDTP Gençlik Kolu bu yıl mezun olan 30 kişilik bir grup öğrenci ve genci İzmir’e gönderdi. KDTP Gençlik Kolu’nun girişimiyle düzenlenen bu gezi 2-9 Temmuz tarihlerinde gerçekleşti. Bir haftalık geziye bu yıl mezun olan öğrenciler, KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan, KDTP Gençlik Kolu Başkan Yardımcısı Sali Salah, KDTP Sekreteri Enis Subi, ile KDTP Gençlik Kolu üyeleri yanı sıra basın mensupları katıldı.

Gençlere Türkiye,İzmir ve çevre ilçelerini tanıtmak amacıyla İzmir Valiliği Türk Dünyası Hizmetleri Koordinatörlüğünün eşliğinde organize edilen bir haftalık gezi programına sivil toplum kuruluşları, Belediyeler ve özel dershanelerin katkıları büyüktü.

Gençler İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün misafirleri olarak bir hafta boyunca İzmir Atatürk Lisesi’nde ağırlılar. Türkiye’nin kültürel ve sosyal olarak tanıtılmasının hedeflendiği gezi programında gençler Çeşme,Aliağa,Bergama,Foça,Selçuk,Kuşadası,

Efes,Ilıca ve Meryem Ana’yı ziyaret etti.

İzmir Atatürk Lisesi’nde ağırlanan gençler ilk olarak Agora, İzmir Arkeoloji Müzesini,İzmir Etnografya Müzesi’ni ve Kadifekale’yi ziyaret eden gençler Bergama Turizm Danışma Şube Müdürü Mustafa Cebeci tarafından kabul edildi.

İzmir’in tanınmış ve değerli tarihi yerlerinden olan Selçuk ziyareti ardından Selçuk kaymakamı ziyaret edilerek Kaymakam Hayri Sıkçı ile görüşüldü. KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan Kaymakam Hayri Sıkçı’ya ziyaret anısına Prizren’i simgeleyen bakır tablo hediye etti.

Bizleri eli boş göndermeyen Kaymakam Hayri Sıkçı Selçuk’u simgeleyen bir plaket ve Selçuk tanıtım kitapları hediye etti.

Ardından Efes,Meryem ana, Müze ve tarihi Şirince köyü gezildi.

Selçuk kaymakamı Hayri Sıkçı ile Pamucak Diveli tesislerinde yemek yenildi.

Her gün değişik yerleri ziyaret eden genler gezinin devamında Aliağa Belediyesini ziyaret ederek Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya’yı ziyaret ederek AKP Gençlik Kolları Başkanı ve Belediye Başkanı Danışmanı Erdem Ünal tarafından karşılı.KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan plaketi Belediye Başkanı adına sayın Erdem Ünal’a takdim etti.

Çeşme’de Çeşme Kaymakamı Nazmi Günlü makamında ziyaret edildi. Osmanlı eseri olan Çeşme Kalesi Müzesi ve Kervansaray’ı gezildikten sonra gençler denizin keyfini çıkardı.

Foça Belediyesinde Belediye Başkanı Gökhan Demirdağ tarafından kabul edilip Enis Kervan KDTP Gençlik Kollarının şiir kitabını hediye etti.

Kervan,Kosova’da Türklüğe hizmet eden derneklerden,tiyatro ve parti çalışmaların hakkında bilgi verdi.Ardından gençlerin deniz keyfinin yanı sıra Kosova köyü gibi değişik yerler gezildi.

Foça gezisinin devamında Foça Turizm Danışmanı Müdürü Samir Büyükkaya yardımcı oldu ve burada Erdinç Gülşen Sivrioğlu çiftinin Türk misafirperverliğini evlerinde yaşamış olduk.

Meşhur Bozdağı Gölcük gölünde İzmir Valiliği Türk dünyası Koordinatörlüğü Koordinatörü Nevzat Altın ve Anadolu Dershaneleri Başkan Yardımcısı Yavuz Bey gençlere doğayla iç içe unutulmaz bir gün yaşattılar.

Gezinin anısına Kosova Demokratik Türk Partisi Gençlik Kolları Başkanı Enis Kervan,Ak Parti Aliağa İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hür Erdem Ünal’a Kosova’nın Prizren şehrinin simgesi olan bakır bir rölyef tablo hediye etti.

KDTP Gençlik Kolu Başkanı Enis Kervan gezsiyle ilgili şunları söyledi:

“Gençlik kolu olarak İzmir Kültür Müdürlüğü’ne başvuru amacımız üyelerimize ve gençlerimize Ege’nin incisi İzmir ve yöresini kültürünü tarihini ve eğitim şartlarını yakından tanıtmak ve görmekti. Bu gezinin amacına ulaştığını düşünüyorum.

Grupta yeni mezun olmuş öğrencilerin yanı sıra Boşnak ve Arnavut öğrencileri de var. Bütün katılımcıların bu geziden memnun kalması bir kez daha KDTP Gençlik Kolu’nun organizasyon ve faaliyetlerinde başarılı olduğunun göstergesidir. Gençlerimizden aldığımız olumlu tepkiler ve destekler neticesinde bu tür faaliyetlerin devamı gelecektir.

Ben şahsım ve KDTP adına bir kez daha tüm katılımcılara ,Anadolu Kalkınma Vakfına,İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müdürü Metin Atsal’a özellikle bu organizasyonda ayrıca İzmir’de Üniversite eğitimine devam eden Kosovalı öğrencilere sunduğu yardım ve yakınlığından İzmir Valiliği Türk Dünyası koordinatörü Nevzat Altın’a,İzmir Anadolu Dershaneleri Müdür Yardımcısı Yavuz Beye,basın mensuplarına,İzmir’de bizlere katkı sunan tüm sponsorlara ve bütün gezi boyunca gruba eşlik eden İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler sorumlusu Selda Sivrioğlu’na sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım” diye konuştu.